Image

Radomsko

9.13SP_WEATHER_C
SP_WEATHER_OVERCAST_CLOUDS
SP_2.SP_1SP_WEATHER_C / SP_5.SP_5SP_5SP_WEATHER_C
SP_0.SP_1SP_2SP_WEATHER_C / SP_5.SP_5SP_2SP_WEATHER_C
-SP_2.SP_4SP_WEATHER_C / SP_7.SP_5SP_9SP_WEATHER_C
-SP_0.SP_0SP_9SP_WEATHER_C / SP_8.SP_2SP_5SP_WEATHER_C

Dzień Głośnego Czytania w szkole

Inicjatywa Dnia Głośnego Czytania powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach (Pamiętnik Czarnego Noska, Psotki i śmieszki, Kichuś Majstra Lepigliny, Szewczyk Dratewka, Kto mi dał skrzydła).  

Data 29 września wyznaczona na Dzień Głośnego Czytania to dzień urodzin zasłużonej Polki.

W naszej szkole 28 i 29.09.23 r. organizowany był Dzień Głośnego Czytania dla kl. IV – VI i dla kl. I. Nauczyciele i dyrekcja szkoły prezentowali fragmenty książek dla dzieci. Zadawano również uczniom pytania odnośnie czytanego tekstu. Dzieci dowiedziały się, że czytanie wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię oraz buduje więzi, nie tylko z rodzicami, ale także z rówieśnikami.

Celem święta było propagowanie czytelnictwa wśród dzieci oraz podkreślenie, że codzienne głośne czytanie dziecku wykształca potrzebę obcowania z książką, by w przyszłości czytanie stało się dla niego przyjemnością.

Image

O powstaniu szkoły dla dzieci z dzielnicy Kowalowiec zadecydował w 1938 roku Zarząd Miasta Radomska.
Budynek szkoły wybudowano jesienią 1938 r. z drzewa, które pochodziło z rozbiórki starego domu, przeznaczonego na mieszkania dla nauczycieli, a mieszczącego się przy ulicy Bugaj.
Ceremonia otwarcia nowej placówki oświatowej odbyła się dnia 10 stycznia 1939 r. Rozpoczęła się poświęceniem szkoły przez ks. Kanonika Jankowskiego z Radomska.