Image

Radomsko

15.97°C
Broken Clouds
10.64°C / 17.78°C
8.38°C / 17.67°C
13.67°C / 17.99°C
6.14°C / 16.19°C

„Historia Misia Wojtka”

„Historia Misia Wojtka”

Dziś w ramach organizowanych przez łódzki Instytut Pamięci Narodowej spotkań z historią, odbyło się przedstawienie teatralne dla najmłodszych uczniów naszej szkoły o niezwykłym niedźwiedziu – dzielnym Misiu Wojtku, towarzyszącym żołnierzom gen. Andersa.

„Historia Misia Wojtka” to spektakl opowiadający historię niedźwiedzia brunatnego adoptowanego przez żołnierzy z 2 Korpusu Polskiego, dowodzonego przez gen. Władysława Andersa. Przy okazji śledzenia tej pasjonującej historii dzieci poznały dzieje Polaków wysiedlanych z terenów okupowanych przez ZSRR, a następnie ich długą wędrówką z Rosji, przez Iran, Palestynę, Egipt, Włochy do Szkocji. Ten szlak przebył razem z żołnierzami Wojtek.

Przedstawienie zostało ciepło przyjęte przez najmłodszą widownię, a każdy na zakończenie dostał cudownego misia.

Image

O powstaniu szkoły dla dzieci z dzielnicy Kowalowiec zadecydował w 1938 roku Zarząd Miasta Radomska.
Budynek szkoły wybudowano jesienią 1938 r. z drzewa, które pochodziło z rozbiórki starego domu, przeznaczonego na mieszkania dla nauczycieli, a mieszczącego się przy ulicy Bugaj.
Ceremonia otwarcia nowej placówki oświatowej odbyła się dnia 10 stycznia 1939 r. Rozpoczęła się poświęceniem szkoły przez ks. Kanonika Jankowskiego z Radomska.