Żywa lekcja historii - Krokusy
Co roku w ponad 70 krajach na świecie, jesienią, są sadzone cebulki żółtych krokusów. Pamięci pomordowanych dzieci w II wojnie światowej. Pamięci Dzieci Holocaustu.
W tym roku dołączyliśmy z Siódemką i najlepszą z najlepszych klasą 8c. Sadzone w październiku właśnie zakwitły przypominając o idei i pamięci.



"Przyroda naszym przyjacielem"




SDiM. Spotkanie z Panem Jarosławem Ferencem
Jakie cechy Kazimierza Pużaka można przyjąć za wzorcowe, godne naśladowania we współczesnym życiu politycznym? Jak kształtowała się Jego kariera polityczna i walka o wolną, niepodległą Polskę? Jakie działania podejmował w Radomsku, Częstochowie? Czy należy upamiętnić Kazimierza Pużaka w Radomsku?


SDiM. Debata: Dekalog Pużaka
Jako poseł, jako opozycjonista, jako inwigilowany, to tylko trzy z wielu wątków z barwnego życiorysu Kazimierza Pużak, o których dyskutowaliśmy podczas debaty ph. “Dekalog Pużaka”.
Debatę zorganizowali w Miejskim Domu Kultury, Mateusz Patalan i Igor Kęsy, jako jedno z działań w ramach rekrutacji do XXV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Debata przybrała formę spotkania w stylu “akwarium”. Osoby siedzą w kręgu i prowadzą główną dyskusję na wybrany temat.


SDiM. Spotkanie z Panią Anną Milczanowską
O Kazimierzu Pużaku z perspektywy polityka, lidera, społecznika, orędownika walki o prawa robotników, jego związków z naszym regionem, ewentualnego upamiętnienia…
O tym wszystkim Mateusz Patalan i Igor Kęsy rozmawiali dziś z Panią Anna Milczanowską, Poseł na Sejm RP.


Solidarność. Podaj dalej 2019. Kartki
Po serii warsztatów w ramach projektu “Solidarność. Podaj dalej!”, z analizy obrazów, dziś, pierwsza tura warsztatów pisarskich. Tworzyliśmy kartki pocztowe, adresowane do wybranych osób w Polsce, ściśle odwołujące się do kilkunastu fotografii, dokładnie omówionych na wcześniejszych warsztatach z analizy obrazu. Na kartkach pojawiły się nasze przemyślenia, odczucia, wiersze, pytania o życie, otaczającą rzeczywistość, o wątki dyskryminacji innych, ale także liczne życzenia.


SDiM. O Pużaku na posiedzeniu MRM
Igor Kęsy i Mateusz Patalan promują wiedzą na temat Kazimierza Pużaka. Tym razem wybrali się na posiedzenie Młodzieżowej Rady Miasta w Radomsku, podczas którego zapoznali młodzieżowych radnych z biografią przewodniczącego podziemnego parlamentu Rady Jedności Narodowej. Wspomnieli także o rozpoczęciu swoich działań mających na celu upamiętnienie postaci bohatera swoich działań.


PGE Giganty Mocy
3 marca uczniowie klas 2a i 2b odwiedzili interaktywną wystawę „PGE Giganty Mocy” w Bełchatowie. Na tej niezwykle ciekawej wycieczce dowiedzieliśmy się wiele o tym, jak powstaje prąd. Braliśmy również udział w warsztatach edukacyjnych pt. „Woltuś górnikiem” i „O wodzie w przyrodzie”. Mogliśmy samodzielnie wykonywać wiele eksperymentów, stworzyć własne prace plastyczne i uczyć się przez zabawę.



Co klasa 2a wie o zdrowiu?
3 marca zaprosiliśmy do naszej klasy panią pielęgniarkę, która zapoznała nas z zasadami higieny i zdrowego odżywiania. Do tego spotkania przygotowaliśmy się szczególnie. To był nasz pierwszy w życiu wywiad. Szczegółowo opracowaliśmy pytania. Szkolna higienistka przypomniała nam jakie codzienne czynności higieniczne sprzyjają zdrowiu. Na podstawie „Piramidy żywienia” zapamiętaliśmy, które produkty powinny codziennie gościć na naszych stołach, a których lepiej unikać.



Podsumowanie projektu "Kosmos"
10 stycznia był w naszej klasie ważnym dniem. Właśnie wtedy zaplanowaliśmy zakończenie naszego pierwszego projektu edukacyjnego pt. KOSMOS. Jeszcze w grudniu utworzyliśmy kilka grup, które miały opracować wylosowane tematy związane z kosmosem. Przez prawie miesiąc zbieraliśmy ciekawostki o Słońcu, gromadziliśmy informacje na temat Układu Słonecznego, aby zbudować jego model, poszukiwaliśmy wiadomości o odkryciach w kosmosie, pierwszych lotach kosmicznych i pracy astronautów.


