Tydzień Walki z Nałogami
W ramach realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego zorganizowana została w naszej szkole akcja "Tygodnia Walki z Nałogami".
Celem akcji było:
- uzmysłowienie uczniom, jakie konsekwencje niesie zażywanie substancji psychoaktywnych/szkodliwych (papierosy, narkotyki, alkohol, dopalacze)
- budowanie solidarności zespołowej i rywalizacji fair play z rówieśnikami
- pozytywne wpływanie na wyobraźnię i sprawność fizyczną
- ukazanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego
- uświadomienie uczniom i nauczycielom praw i obowiązków ucznia
- zbadanie poziomu uzależnień wśród młodzieży oraz ich poziomu bezpieczeństwa na terenie szkoły
- kultywowanie zwyczajów szkolnych
- kształtowanie pozytywnych postaw oraz zachowań, szczególnie w zakresie właściwych relacji rówieśniczych
W "Tygodniu Walki z Nałogami” uczestniczyli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Radomsku. W każdym dniu realizowane były zadania, zgodne z opracowanym harmonogramem we współpracy z nauczycielami i zaproszonymi specjalistami. Akcję rozpoczął apel, na którym uczniowie i wychowawcy, tradycyjnie, zostali zapoznani z harmonogramem akcji, celami i zadaniami.
Nagrody w konkursach organizowanych w ramach TWzN zostały ufundowane przez Urząd Miasta w Radomsku.
Tydzień Walki z Nałogami
- Apel rozpoczynający TWzN dla uczniów klas IV-VI oraz VII-II i III gimnazjum
- Warsztaty profilaktyczne z pedagogiem szkolnym dla klasy III „A” gimnazjum na temat uzależnień od Internetu, analiza zjawiska tzw. sekstingu, ekranizacja filmu „Na zawsze” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
- Spotkanie z przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomsku dla uczniów klas: VIA, VIB, VIC, VIIA. Prezentacja z udziałem narkogogli oraz alkokogli (Model A – dzienne, zakres 0,4-0,6 promila Model B-dzienne, zakres 0,8-1,5 promila; model C-nocne, zakres 0,6-0,8 promila; Model D – nocne, zakres 1,0-1,7 promila)
- Prezentacja scenek profilaktycznych przygotowanych przez uczniów w temacie przewodnim profilaktyki alkoholowej
- Dzień filmowy. Projekcja filmów profilaktycznych dla uczniów klas IV-VI oraz VII, II i III gimnazjum
- Film profilaktyczny pt. „Klasa” zrealizowany w Szkole Podstawowej nr 1 w Skawinie z uczniami klasy VA w ramach warsztatów filmowych, poruszający tematykę relacji rówieśniczych, tolerancji, otwartości na innych. Film emitowany dla uczniów klas IV-VI
- Film profilaktyczny pt. „Nie spal się na starcie” Fundacji Aflofarm. To antynikotynowa kampania społeczna, kierowana do osób w wieku 12-16 lat, organizowana przez Fundację Aflofarm. Głównym celem kampanii jest powstrzymanie młodych osób od sięgnięcia po pierwszego papierosa, niesie ze sobą przekaz: nie warto zaczynać palić, bo palenie może negatywnie wpłynąć na przyszłość, a uzależnienie zapoczątkowane w młodym wieku może mieć także bardzo groźne skutki w przyszłości. Przekonuje młodzież, że papierosy są substancją uzależniającą, która może zniszczyć talent, w jakiekolwiek dziedzinie. Film emitowany dla uczniów klas VII oraz II i III gimnazjum.
- Film profilaktyczny ph. „Wszystko może się przytrafić” Marcela Łozińskiego, poruszający relację pomiędzy dziećmi a osobami starszymi, stosunek do drugiego człowieka, do śmierci, przemijania, wartości, jakie ludzie powinni pojmować za najważniejsze w życiu.
- Warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas: IIB, IIIA i IIIC gimnazjum z przedstawicielami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Radomsku na temat uzależnienia od alkoholu i narkotyków.
- Warsztaty profilaktyczne z pedagogiem szkolnym dla uczniów klasy IIA gimnazjum na temat profilaktyki przemocy w Internecie, cyberbezpieczeństwa, uzależnienia od Internetu, konsekwencji prawnych.
- Warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas: VIA, VIB, VIC z przedstawicielami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Radomsku na temat profilaktyki przemocy w Internecie, cyberbezpieczeństwa, uzależnienia od Internetu, konsekwencji prawnych.
- "Pierwsza pomoc - jak uratować ludzkie życie" – cykl praktycznych warsztatów prowadzonych przez specjalistów z Ochotniczej oraz Powiatowej Straży Pożarnej w Radomsku dla uczniów klas I-III oraz IV-VI.
Dodatkowo w ramach TWzN zorganizowano:
- Spotkanie dla rodziców klasy IID gimnazjum z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Radomsku sierż.sztab. Agnieszką Kropisz. W trakcie spotkania poruszono zagadnienia: Czym są narkotyki i dopalacze ? Jak wyglądają, jak je rozpoznać/rozróżnić? Jakie są rodzaje dopalaczy/narkotyków? Jakie działania podejmują osoby chcące sprzedać dzieciom i młodzieży narkotyki/dopalacze? Jak bardzo szkodzą zdrowiu? Jakie są konsekwencje prawne posiadania/sprzedaży narkotyków/dopalaczy?
- Zajęcia przeprowadzone przez nauczyciela biologii w kl. IIB i IIC gimnazjum i VII A pt. „Uzależnienia”, które obejmowały następujące zagadnienia:
- wyjaśnienie pojęcia używki i podanie ich przykładów,
- wyjaśnienie mechanizmu powstawania uzależnień,
- wykazanie zależności między przyjmowaniem używek a powstawaniem nałogu,
- zapoznanie z negatywnym wpływem na zdrowie człowieka niektórych substancji psychoaktywnych: uzależnienie od kofeiny (kawa, herbata, cola, napoje energetyczne) nikotynizm, w tym e-papierosy, alkoholizm, lekomania, narkomania,
- wskazanie sposobów pomagających uniknąć uzależnień.
- W klasach VI, VII oraz II gimnazjum zajęcia przeprowadzone przez nauczycieli informatyki na temat profilaktyki przemocy ph. „Zagrożenia występujące w cyberprzestrzeni - jak się chronić i bezpiecznie korzystać z internetu?
- Szkolną wystawę plakatów ph. „Bądź bezpieczny w Internecie” – prezentacja prac przygotowanych przez uczniów.
- Turniej warcabowy dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej, jako forma aktywnego spędzenia czasu wolnego, rozwijania zainteresowań, logicznego myślenia, integrowania uczniów.
W ramach Tygodnia Walki z Nałogami zorganizowane zostały konkursy:
Profilaktyka alkoholowa
- Happening plastyczny (dla klas) „Żyjmy zdrowo i kolorowo” (klasy I-III PSP)
- Konkurs na spot filmowy (zespołowy – maks. trzy osoby) (30 sekundowy) o uzależnieniach dla klas VII oraz II i III PG
- Konkurs teatralny (zespołowy) – przygotowanie scenki rodzajowej (drama) o uzależnieniach IV-VII oraz II i III gimnazjum
- Konkurs na ulotkę (indywidualny) „Stop sprzedaży alkoholu nieletnim” VII oraz II i III gimnazjum
Profilaktyka narkotykowa
- Konkurs literacki (indywidualny) (komiks, wiersz, opowiadanie) w tematyce profilaktyki narkotykowej dla klas IV-VII oraz II i III gimnazjum
- Konkurs „profilaktyczna wykreślanka i krzyżówka” – IV – VI oraz VII, II - III gimnazjum
- Konkurs „Terenowa gra szkolna o uzależnieniach i profilaktyce – IV – VI oraz VII, II - III gimnazjum
- Konkurs plastyczny (indywidualny) na plakat w języku angielskim o tematyce uzależnień IV-VII oraz II i III gimnazjum
Profilaktyka przemocy
- Konkurs literacki (dla klas) na rymowankę dla klas IV-VI – ph. "Hejt jest jak kurz" – przemoc w Internecie
- Konkurs informatyczny (indywidualny) dla klas VI - historyjka bądź gra w programie Scratch przedstawiająca Zasady Bezpiecznego Korzystania z Internetu – przemoc w Internecie

