Spotkanie z Mołdawianami

24 października (piątek) SKE Młodzież dla Europy gościł w szkole przedstawicieli Szkolnych Klubów Europejskich z Mołdawii. Z propozycją spotkania zwróciła się do SKE Młodzież dla Europy Fundacja Terra Humana,  która realizuje projekty, mające na celu współpracę z rozmaitymi organizacjami m.in. na Litwie, Ukrainie, Białorusi, Rosji i Mołdawii. Więcej o projekcie można przeczytać na ...

24 października (piątek) SKE Młodzież dla Europy gościł w szkole przedstawicieli Szkolnych Klubów Europejskich z Mołdawii. Z propozycją spotkania zwróciła się do SKE Młodzież dla Europy Fundacja Terra Humana,  która realizuje projekty, mające na celu współpracę z rozmaitymi organizacjami m.in. na Litwie, Ukrainie, Białorusi, Rosji i Mołdawii. Więcej o projekcie można przeczytać na http://www.terrahumana.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=8&Itemid=9

W Mołdawii szkolne kluby europejskie rozpoczynają swoją działalność, stąd spotkanie służyło wymianie dobrych praktyk, doświadczeń, ewentualnej współpracy. Przedstawiona została przez uczniów PG 3 prezentacja na temat działania SKE "Młodzież dla Europy" od początku istnienia, czyli 2007 r. Dodatkowo młodzież mogła rozegrać "Wielką Radomszczańską Grę" a także zobaczyć na własne oczy przygotowany przez członkinie SKE proeuropejski mural w sali geograficznej. Warto dodać, że już niebawem, mural powiększy się o kolejną postać, tym razem przedstawiciela Mołdawii.

Z pewnością na tym spotkaniu współpraca z SKE z Mołdawii nie zakończy się, o kolejnych, być może już wspólnych działaniach, z pewnością przeczytacie na naszej stronie internetowej.

Poznaliśmy kilka, ważnych zwrotów w języku mołdawskim:
- dzień dobry - "Bună ziua"
- przepraszam - "Pardon"
- do widzenia - "La revedere"
- dziękuje - "Mulţumesc"

Na zakończenie spotkania otrzymaliśmy tradycyjne mołdawskie słodkości oraz artystyczną niespodziankę, przedstawiającą typowy, mołdawski dom. Dodatkowo Mołdawianie zostawili na plakatach liczne "wiadomości dla Radomszczan", choćby "we love Poland".

2014-10-26 16:26:41        dodał(a): mariola