Spotkanie integracyjne dla uczniów z Ukrainy

W PSP nr 7 uczy się już ponad 30 nowoprzybyłych uczniów z Ukrainy. Oprócz uczestnictwa  w lekcjach zgodnie z planem, uczą się również języka polskiego podczas zajęć dodatkowych. Poznają szkołę, koleżanki, kolegów, nauczycieli, adaptują się do nowej rzeczywistości.

W związku z tym 17 marca 2022 r. zorganizowane zostały spotkania integracyjne dla dzieci  w dwóch grupach wiekowych.

Zostali  zaproszeni na nie uczniowie z Ukrainy (zarówno nowoprzybyli, jak i ci dłużej uczący się  w naszej szkole). Uczestniczyły w nich panie: Kateryna Koziar – tłumacz języka ukraińskiego, Diana Czerkas – Ukrainka, która współpracuje z naszą szkołą, a także psycholog, pedagog szkolny i nauczyciel języka polskiego jako obcego.

Celem spotkań było stworzenie uczniom szansy na poznanie się, okazji do swobodnej rozmowy między nimi oraz przedstawienie specjalistów zajmujących się w szkole udzielaniem wsparcia i pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Zależało nam również na tym, aby zacząć budować poczucie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, po tak poważnych i wielokrotnie traumatycznych przeżyciach.

Każdy uczeń otrzymał zestaw materiałów informacyjnych, zawierający ofertę bezpłatnych zajęć rekreacyjnych, prowadzonych w miejskich placówkach, natomiast rodzice wskazówki przekazane z PUP, jak poruszać się po radomszczańskim rynku pracy.

Pani Agnieszka Nowakowska, polonistka oraz nauczycielka języka polskiego jako obcego, poinformowała o bezpłatnym kursie języka polskiego dla dzieci i dorosłych z Ukrainy, który zorganizowała w murach PSP nr 7.

Agnieszka Nowakowska
Mariola Jędrych