RAJD ROWEROWY „ŚLADAMI HISTORII”

W ramach imprez organizowanych w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę zorganizowano 20 września w naszej szkole rajd rowerowy „Śladami historii”. Uczniowie klasy III b gimnazjum i jeden uczeń z klasy VII, wyruszyli wraz z nauczycielami wychowania fizycznego w trasę liczącą 55 kilometrów. Odwiedziliśmy miejsca pamięci związane z II wojną światową. Byliśmy w Jasieniu, Kotfinie, gdzie znajdują się tablice poświęcone ofiarom wojny oraz w Ewinie, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający Bitwę pod Ewiną.

W miejscowości Jasień znajduje się także największy w kraju rezerwat cisów oraz miejsce, w którym jeszcze ponad sto lat temu działała huta szkła, która w roku 1920 została przeniesiona do Radomska. Jedyną pozostałością po hucie w tym miejscu jest kolorowa stłuczka szklana w niewielkim lesie. W miejscowości Ewina był czas na odpoczynek i posiłek przy ognisku. Tam także uczniowie mogli poznać dzięki praktykantowi zasady gry terenowej Geocaching, polegającej na poszukiwaniu ukrytych „skarbów”- keszy. Są to skrzynki zawierające dziennik zdobywców (tzw. Logbook) oraz często drobne fanty, które można zabrać zostawiając coś w zamian. Taki skarb udało nam się znaleźć. Uczniowie, poznając historię i przyrodę naszego regionu,  wykazali się bardzo dobrą kondycją, pokonując bez problemu taki dystans na rowerach.

2018-09-24 21:42:37        dodał(a): mariola        Autor: p. J. Jasnos