Maraton Pisania Listów

Drodzy Państwo, w piątek o godzinie 14.00 oficjalnie zakończyliśmy pięciodniowy Maraton Pisania Listów w naszej szkole.
Napisaliśmy aż 212 listów!!!
Wasze, Uczniowie sympatie rozłożyły się następująco:

40 listów - SPOŁECZNOŚĆ SENGWER, która jest jest brutalnie eksmitowana przez rząd kenijski z ich ziemi przodków;
30- MARIELLE FRANCO, która walczyła o sprawiedliwe i bezpieczne Rio de Janeiro. Została za swoją działalność zastrzelona.
29 - NONHLE MBUTHUMA z RPA, przeciwstawia się firmie wydobywczej, która chce wydobywać tytan na ziemi jej przodków. Jest nieustannie obiektem gróźb i prześladowań, przeżyła nawet próbę zamachu na jej życie;
27 - GULZAR DUSZENOWA z Kirgistanu, która walczy o prawa osób niepełnosprawnych, którzy są zamykani w domach i stanowią rodzinne tabu w tym kraju;
26 - WITALINA KOWAL z Ukrainy, wspiera lokalnie działania na rzecz kobiet i osób LGBTI w swoim rodzinnym mieście. Za swoja działalność została pobita i doznała poparzenia oczu.
18 - NAWAL BENAISSA z Maroka, która opowiada się na swoim profilu na FB za sprawiedliwością społeczną i lepszym poziomem opieki zdrowotnej w swoim regionie za co została została skazana na 10-miesięczny wyrok w zawieszeniu i grzywnę za "podżeganie do popełnienia przestępstwa".
17 - ATENA DAEMI z Iranu, która domaga się zniesienia kary śmierci. Za swoją działalność została skazana na 7 lat więzienia, pobita, zmuszono ją do przebywania w izolatce. Na początku tego roku podjęła strajk głodowy, by zaprotestować przeciwko przeniesieniu jej do mającego złą sławę więzienia. Walczymy o jej życie.
15- PAVITRI MANJHI z Indii. W imieniu swojej społeczności walczy o ziemię swych przodków, z której mają być wyrzuceni i postawione dwie elektrownie.
9 - GERALDINE CHACÓN z Wenezueli, która jest prześladowana za działania na rzecz młodych ludzi w niektórych z najbiedniejszych rejonów Caracas, jej rodzinnego miasta. Została aresztowana na 4 miesiące i przebywała w przerażających warunkach. Obecnie nie może opuszczać kraju.
5 - 14 KOBIET z Polski. Pobite, za rozwinięcie plakatu "Stop faszyzmowi". Dochodzenie w sprawie ataku na kobiety z absurdalnym uzasadnieniem, zaś same ofiary pobicia zostały oskarżone i uznane winnymi utrudniania zgromadzenia.
Do końca tygodnia listy zostaną wysłane na podane adresy lub do ambasad i konsulatów.
Wszystkim uczestniczkom i uczestnikom Maratonu serdecznie w imieniu Amnesty International i bohaterek Pisania Listów- serdeczne dziękuję!!! Okazaliście wielkie serce i jesteście częścią wielkiej światowej wspólnoty, dla której prawa człowieka to nie puste słowa.
Pragnę też podziękować szczególnie za okazaną pomoc w organizacji i przeprowadzeniu akcji:
Uczennicom i Uczniom- Oliwii Jędrzejczyk, Karolinie Misztal, Pawłowi Nowickiemu, Weronice Przeradzie, Mai Rębisz i Michalinie Grzywacz oraz klasom IIIc, IIIa gimnazjum i VIIIc;
Nauczycielom- Pani Małgorzacie Szydzie i Panu Tomaszowi Mazurowi.
Kochani, czapki z głów!

Nasze ucznnice Michalina Grzywacz i Oliwia Jędrzejczyk pomagały także w niedzielnym, otwartym Maratonie miejskim organizowanym przez lokalną grupę Amnesty International i Panią Agnieszke Skurę-Garbaciak z II LO w Radomsku.

2018-12-13 17:11:25        dodał(a): mariola        Autor: p. I. Borowiecka - Grzywacz