Lekcje online w ramach projektu BAKCYL

24 listopada dwie klasy naszej szkoły, klasa 6b i 5b brały udział w lekcjach online, prowadzonych w ramach projektu BAKCYL. Lekcje są w formie 45-minutowych spotkań interaktywnych prowadzonych przez wolontariuszy – ekspertów z sektora bankowego. Za organizację i realizację lekcji jest odpowiedzialny Warszawski Instytutu Bankowości. Klasa 6b brała udział w lekcji pt. Bezpieczeństwo w Cyberprzestrzeni, która jest wstępem do kolejnych lekcji z sektora bankowego. Główne zagadnienia poruszane na tej lekcji to: Bezpieczne hasła, które będą trudne do złamania, ale łatwe do zapamiętania.

Które hasła są najbardziej popularne, a jakich należy unikać? Bezpieczna tożsamość w Internecie. Co należy zrobić, aby chronić swoją prywatność i nie narażać się na cyberprzemoc? Co zrobić, aby nie paść ofiarą zjawiska tzw. catfishing (czyli kradzież tożsamości)? Różnice pomiędzy posiadaniem konta prywatnego a otwartego na aplikacjach takich jak Instagram. Dlaczego konto prywatne jest bezpieczniejsze? Zjawisko phishingu. Na czym polega i jak się przed nim chronić? Co zrobić, aby nasz smartphone był bezpieczny? Jak zachować się w sytuacji, kiedy padniemy ofiarą cyberprzemocy? Klasa 5b była uczestnikiem lekcji pt. Od oszczędzania do inwestowania Po przebytej lekcji uczeń będzie: wiedział czym różni się oszczędzanie od inwestowania, znał zasady bezpiecznych płatności w internecie i płatności mobilnych, potrafił bezpiecznie korzystać z usług bankowych, m.in. z konta osobistego i karty debetowej, rozumiał jak działa lokata i kapitalizacja odsetek, znał rolę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, potrafił określić zależność wysokości potencjalnego zysku i ryzyka z inwestycji, stosował dywersyfikację jako podstawową zasadę bezpiecznego inwestowania, potrafił rozpoznać oferty potencjalnych oszustów finansowych. Interaktywne lekcje prowadzone przez pracowników banku są bardzo korzystne dla uczniów, ponieważ pokazują zastosowanie matematyki w życiu codziennym. Matematyka to nie tylko lekcja w szkole, ale funkcjonowanie też codziennie człowieka w środowisku.

2022-11-24 21:29:47        dodał(a): mariola        Autor: p. K. Trajdos