Konferencja proeuropejska “Młodzież dla Europy. Dobre praktyki”

Zgromadzonych uczestników, prelegentów, ekspertów, gości przywitali Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Radomsku Pan Radosław Bartnik oraz opiekun SKE Młodzież dla Europy - Pan Tomasz Mazur. Następnie głos zabrał prezydent miasta Radomsko, Pan Jarosław Ferenc.

Konferencja rozpoczęła się od występu muzycznego Wiktorii Banaszek, obecnie uczennicy II L.O. w Radomsku, absolwentki Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz w Radomsku oraz oczywiście PSP 7 w Radomsku, naszej klubowiczki.

Następnie uczestnikom konferencji przybliżona została pokrótce działalność SKE “Młodzież dla Europy” pod kątem aktywności proeuropejskiej. Wreszcie, głos zabrali prelegenci.

- Klaudia Antczak (Uniwersytet Łódzki, Wydział Prawa i Administracji/Wydział Filologiczny, Koło Naukowe Prawa Medycznego WPiA UŁ) - Temat wystąpienia: Znajomość podstaw prawa polskiego i Unii Europejskiej kluczem do dobrych praktyk

- Maja Selan (Polska Fundacja im. Roberta Schumana) - Temat wystąpienia „Schuman i jego SKE”

- Klaudia Andrzejczyk – (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 w Radomsku, Posłanka XXIV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży) - Temat wystąpienia: „Z Marią Moczydłowską w drodze na Wiejską”

- prof.nadzw. dr hab. Marcin Szewczyk (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Team Europe) - Temat wystąpienia: „Integracja europejska dziś”

Część pierwszą zakończył barwny akcent muzyczny, z utworem “Kocham wolność” wystąpiły Karolina Derwisz i Dominika Smyła – Uczennice II L.O. w Radomsku, absolwentki Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz w Radomsku oraz PSP 7 w Radomsku, aktywne “klubowiczki SKE”.

Po przerwie, ponownie, Karolina Derwisz i Dominika Smyła zaśpiewały, tym razem utwór “Czas nas uczy pogody”.
W części drugiej mogliśmy wysłuchać wystąpień prelegentów:

- Michalina Majstrowicz (Warszawski Uniwersytet Medyczny) – Temat wystąpienia: „Erasmus pierwszym krokiem do kariery zawodowej, czyli pół roku z życia Słowenii”

- Małgorzata Kociniak, Anna Jędrzejewska (Punkt Informacji Europejskiej „Europe Direct” w Piotrkowie Trybunalskim) - Temat wystąpienia: „Edukacja europejska, czyli jak rozmawiać o Unii Europejskiej”

Następnie odbyła się debata panelowa z udziałem ekspertów wizytujących stoiska uczniów i nauczycieli podczas targów projektów młodzieżowych.

Konferencję zakończył ponownie występ Wiktorii Banaszek.

Przypominamy:

Organizatorem wydarzenia byli: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 w Radomsku oraz Szkolny Klub Europejski “Młodzież dla Europy”. Targi współorganizował Miejski Dom Kultury w Radomsku.

Patronat honorowy nad konferencją objęli:
- Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
- Pani Anna Milczanowska – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
- Pan Jarosław Ferenc – Prezydent Miasta Radomsko
- Pani Joanna Skrzydlewska – Członek Zarządu Województwa Łódzkiego
- Pani Beata Pokora - Starosta Powiatu Radomszczańskiego
- Polska Fundacja im. Roberta Schumana
- Europe Direct w Piotrkowie Trybunalskim

Patronat medialny nad konferencją sprawują:
- Niezależna Telewizja Lokalna NTL Radomsko
- Gazeta Radomszczańska
- Tygodnik „Co Nowego”
- Dwutygodnik „Pomiędzy stronami”
- Portal informacyjny „Puls Radomska”

Serdecznie dziękujemy Uczestnikom, Opiekunom grup młodzieżowych za udział, zaangażowanie, motywację do pracy, z kolei Ekspertom i Prelegentom za poświęcony czas, niesamowicie barwne wystąpienia z zakresu edukacji europejskie, działań proeuropejskich i nie tylko, cenne podpowiedzi, wymianę doświadczeń i dobre słowo. To był niesamowicie pożytecznie spędzony czas! Do zobaczenia za rok!

Podziękowania kierujemy także do instytucji, osób, które objęły patronat honorowy nad konferencją, jak również do przedstawicieli mediów

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z przebiegu konferencji.

2018-09-26 21:27:56        dodał(a): mariola