Gala Finałowa V Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

4 kwietnia br. w Rudzie Śląskiej odbyła się Gala Finałowa V Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”. W wydarzeniu wzięło udział 29 finalistów wyłonionych spośród 350 uczestników z całej Polski. Główną nagrodą dla każdego finalisty oraz jego opiekuna będzie wyjazd do Ravensbrück (Niemcy) w dniach 14-17 czerwca 2019r.

Wydarzenie dla uczniów rozpoczęło się już 3 kwietnia, odbyła się wtedy konferencja, na której z organizatorką konkursu omawiano szczegóły gali. Warto wiedzieć, że w uroczystości brały udział byłe więźniarki w tym autorka wielu prezentowanych tekstów - Wanda Półtawska, która swoim wykładem zakończyła galę.

Tego samego dnia na uczestników czekała jeszcze jedna atrakcja, wizyta w XIX w. kopalni Guido.

Te trzy dni były dla mnie żywą lekcją historii i życia. Samo zmierzenie się z twórczością lagrową i wrażliwym tematem, jakiego dotyczy jest nie lada wyzwaniem. Teksty jakie wybieraliśmy są napiętnowane bólem i tęsknotą, dotykają problemu człowieczeństwa. Byłam jedną z najmłodszych uczestniczek, najczęściej byli to bowiem uczniowie klas maturalnych zarówno liceum jak i technikum.

Podczas wojewódzkich eliminacji przedstawiałam fragment książki dr Półtawskiej „I boję się snów…” opowiadający o życiu kulturalnym prowadzonym przez więźniarki, dla których każdy dzień był walką. Walczyły o to, by nie zatracić swojego człowieczeństwa, nie zapomnieć kim są. Drugi tekst został napisany przez Grażynę Chrostowską, na której w obozie koncentracyjnym wykonano wyrok śmierci. Wiersz pod tytułem „Irce” opowiada o nagłym odejściu niewinnej dziewczyny.

Podczas swoich przygotowań do eliminacji zaczęłam tworzyć scenariusz filmu, który oparty będzie na tym utworze. Z przyczyn technicznych nie miałam możliwości wyświetlenia go na Gali Finałowej, mimo to chciałabym się nim podzielić. Uważam, że jest to tekst uniwersalny, pokazujący jak ciężko jest mówić o śmierci, a w szczególności tej niepotrzebnej, przedwczesnej.

Z tego miejsca chciałabym również podziękować wszystkim osobom, które pomogły mi w dojściu do tego celu i zachęcić każdego do realizowania się w tym co kocha, ponieważ to właśnie takie momenty pokazują jak owocne mogą okazać się nasze starania.

„(…)trzeba dać dowód człowiekowi, że jest on czymś więcej niż mu się wydaje i żeby rozpoznać wymiar człowieczeństwa”. - dr Wanda Półtawska 4.IV.2019r.

Gratulujemy!

2019-05-14 22:48:57        dodał(a): mariola        Autor: p. K. Braszczyńska