Eko-szkoła w Beskidzie Żywieckim

Po raz siódmy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pięciodniowej Eko-szkole w Beskidzie Żywieckim. Tym razem byliśmy w Soblówce, gdzie mieszkaliśmy w dawnym posterunku strazy granicznej, przy granicy polsko-słowackiej. Najtrudniejszym naszym zadaniem była całodniowa wędrówka na Halę Rycerzową. Widokowa hala położona jest na zboczach Wielkiej Rycerzowej (1226m) i Małej Rycerzowej (1207m), gdzie na wysokości 1120 metrów znajduje się niewielka Bacówka PTTK na Rycerzowej, która nas gościła.

W kolejnym dniu zwiedziliśmy Koniaków, który znany jest z koronkowych ozdób i części garderoby, Karpacki Bank Genów, gdzie zapoznano nas z gospodarką leśną w Beskidach i obejrzeliśmy wolierową hodowlę głuszców. Odwiedziliśmy także Trójstyk, jeden z sześciu punktów w Polsce, gdzie stykają się granice trzech państw. W najdalej na południe położonym przysiółku Jaworzynki - w Trzycatku, zbiegają się granice Polski, Czech i Słowacji. Wycieczkę zakończyła wizyta w Wiśle, gdzie widzieliśmy m. in. skocznię narciarska i Zameczek Prezydenta. Z zajęć ekologicznych największe zainteresowanie wzbudził pokaz produkcji i degustacja oscypków. W ostatnim dniu pobytu zwiedzaliśmy Żywiec.

2018-06-05 21:29:20        dodał(a): mariola        Autor: p. Z. Solarik