Działamy dalej w ramach projektu „Zaszczepmy się wiedzą o polskich odkrywcach szczepionek”
W piątek 27 listopada br. uczniowie klas: VIc, VIIa, VIIb, VIIIb i VIIIc mogli poczuć się jak studenci, ponieważ wzięli udział na platformie Teams w wykładzie Pani Profesor Uniwersytetu Wrocławskiego Urszuli Glensk, która przybliżyła im sylwetki polskich odkrywców szczepionek – Rudolfa Weigla, Ludwika Hirszfelda i Hilarego Koprowskiego oraz uświadomiła, przed czym chronią nas szczepienia. Uczniowie poznali historię małżeństwa Ludwika i Hanny Hirszfeldów oraz informacje o pracy Rudolfa Weigla nad szczepionką przeciw tyfusowi plamistemu, a także poświęceniu tych badaczy, którzy pomagali ludziom podczas wybuchu epidemii duru plamistego w czasie I wojny światowej.
Pani Profesor, która jest autorką książki pt. „Hirszfeldowie. Zrozumieć krew”, przygotowała ciekawą prezentację, opartą m. innymi na unikatowych zdjęciach naukowców. Wykład bardzo się podobał uczniom i z pewnością chcieliby jeszcze raz wziąć udział w podobnym przedsięwzięciu.
W formie zdalnej odbyła się także w miniony poniedziałek (23.11) debata oksfordzka pn. "Szczepienia trenują układ odpornościowy" z udziałem uczniów PSP7 i ILO w Radomsku. Podczas pierwszego głosowania tezę poparło 28 osób, a 8 było przeciw. Podczas drugiego głosowania na zakończenie debaty też poparły 23 osoby, zaś 13 osób opowiedziało się przeciw tezie.
Po Stronie Propozycji, uczniowie PSP 7 w Radomsku w składzie:
- Pierwszy Mówca - Anna Janas
- Drugi Mówca - Hanna Broniszewska
- Trzeci Mówca - Piotr Zagaj
- Czwarty Mówca - Jan Czekajewski
Po Stronie Opozycji, w roli Marszałka, Sekretarza reprezentanci I LO:
- Pierwszy Mówca - Maria Dziegieć
- Drugi Mówca - Julia Jasek
- Trzeci Mówca - Mateusz Patalan
- Czwarty Mówca - Aleksander Gloc
Marszałek - Kacper Banaszek
Sekretarz - Roksana Kancerek
Debata i wykład zostały zaplanowane w ramach projektu pn. „Zaszczepmy się wiedzą o polskich odkrywcach szczepionek” realizowanego przez PSP7 w I edycji ogólnopolskiego programu „Dzieci Kapitana Nemo” i dofinansowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, pod Patronatem Prezydenta Miasta Radomska. Głównym celem projektu jest poszerzenie wiedzy o polskich odkrywcach szczepionek XIX i XX w. - głównie Rudolfie Weiglu, Hilarym Koprowskim i Ludwiku Hirszfeldzie.
„Dofinansowano ze środków Fundacji BGK w programie Dzieci Kapitana Nemo”


