Dni Autyzmu

We wtorek, 10 kwietnia, rozpoczęły się w Radomsku VI Dni Autyzmu. W tym roku pod hasłem „Wzrastajcie z nami, a nie obok nas”. Klasa 2A PG również uczestniczyła w tych wydarzeniach. Dni Autyzmu rozpoczęły się „niebieskim” korowodem, który przeszedł od SOSW do Miejskiego Domu Kultury. Po krótkim przywitaniu na placu przed MDK, w górę wypuszczono kilkadziesiąt niebieskich balonów, na znak solidarności z osobami z autyzmem.

Na scenie Domu Kultury zaprezentowana została m.in. bajka o „Niebieskim ptaku”. Następnie uczniowie z innych szkół prezentowali swoją twórczość. Również dwoje uczniów z klasy 2APG zaprezentowało na scenie wiersze pt "Nadzieja" i "Na Dzień Dobry".
Dlaczego kolor "niebieski" dla autyzmu?
Pojawiają się różne domysły – kolor niebieski jako kolor niewinności, nadziei, a także kolor dla chłopców, ponieważ na autyzm cierpi znacznie więcej chłopców niż dziewczynek.
Pewien artysta Yves Klein z koloru niebieskiego uczynił oś swojej twórczości. Przeszedł do historii jako wynalazca błękitu. Tak całkiem dosłownie jako wynalazca opracował i opatentował kolor International Klein Blue.
Niebieski jest uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw.
Pewnie stąd jej skojarzenie z autyzmem.

p. Agnieszka Prudło oraz p. Małgorzata Kurzyk

2018-04-10 19:53:47        dodał(a): mariola        Autor: p. A. Prudło