Dlaczego warto głosować?

Dzisiejszy dzień upłynął pod hasłem wyborów parlamentarnych. Popołudniem zorganizowaliśmy szkolną debatę, w której poruszyliśmy trzy zagadnienia:
1. Dlaczego frekwencja w wyborach w Polsce jest tak niska?
2. Dlaczego warto głosować - argumenty za!
3. Co zrobić, aby zwiększyć frekwencję wyborczą?

1. Dlaczego frekwencja w wyborach w Polsce jest tak niska?
2. Dlaczego warto głosować - argumenty za!
3. Co zrobić, aby zwiększyć frekwencję wyborczą?
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele klas IIa, IIc, IIIa, IIIc, wchodzący w skład SKE Młodzież dla Europy. Na bieżąco prowadzona była notatka z naszego spotkania, stąd możemy podać najważniejsze wnioski:
a) ludzie nie głosują ponieważ: wyjeżdżają za granicę; nie wiedzą na kogo głosować; uważają, że ich głos nic nie zmieni; kandydaci obiecują a nie realizują obietnic
b) powinniśmy głosować, ponieważ: mamy takie prawo i obowiązek; w taki sposób możemy pokazać, że zależy nam na losie państwa; możemy wybrać swoich przedstawicieli; żyjemy w państwie demokratycznym; możemy zmienić swoją przyszłość; musimy dawać przykład.
c) aby ludzie głosowali powinniśmy:
- wyciągać konsekwencje
- uświadamiać ludzi, kto kandyduje
- rozpowszechniać informacje o wyborach
- organizować spotkania z kandydatami
- porównywać partie (neutralnie - eksperci - plusy/minusy)
- rozwieszać plakaty “Zagłosuj, bo…”
- przedłużyć czas głosowania (min. dwa dni)
- wprowadzić opisy przy kandydatach na kartach wyborczych (co proponuje)
- rozszerzyć lekcje wos-u o tematy wyborcze
- dawać dobry przykład (dotyczy rodziców, rodziny)
- stroić lokale wyborcze, aby głosowanie było prawdziwym świętem
- rozdawać pączki tym, którzy zagłosowali.

Zobacz galerię zdjęć.

A o frekwencji wyborczej przeczytasz więcej tutaj.

Debata była kolejną akcją w ramach ogólnopolskiej akcji “Młodzi głosują 2015 - wybory parlamentarne” organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

2015-10-07 22:44:35        dodał(a): mariola