CodeWeek - czyli Tydzień Kodowania

W dniach 9-24 października 2021 odbyła się kolejna edycja CodeWeek czyli Europejskiego Tygodnia Kodowania.

Co to jest CodeWeek?
CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. W ubiegłym roku Polska zajęła pierwsze miejsce.

Od kilku lat nasza szkoła bierze udział w tym wydarzeniu.

Wszystkie działania przeprowadzone zostały na lekcjach informatyki w klasach II, III, IV, V i VI, podczas których pokazano, że kodowanie rozwija kompetencje takie jak myślenie, podejmowanie i rozwiązywanie problemów.

Młodsi uczniowie kodowali na wirtualnej macie, odkodowywali zakodowane obrazki na papierze oraz programowali robota za pomocą dedykowanej aplikacji.

Klasy czwarte również kodowały na wirtualnej macie, wykonywały zadania na blockly.games (puzzle i labirynt) oraz programowały robota za pomocą dedykowanej aplikacji.

Klasy V kodowały bez komputera odkodowywały zakodowane obrazy - odtwarzały grafikę na podstawie kodów liczbowych na specjalnie przygotowanych kartach oraz kodowały znaki za pomocą kodu ASCII.

Klasy VI tworzyły w programie scratch Quiz dotyczący Stolic Europy. Głównym celem ćwiczenia była nauka, jak przy użyciu Scratch zaprogramować prostą grę w pytania i odpowiedzi, która mogłaby zostać wykorzystana na każdym przedmiocie. Uczniowie również kodowali na stronie code.org.

2021-10-28 14:01:54        dodał(a): mariola        Autor: p. M. Pokropska