Akcja "Żonkile"

Powoli zbliża się ważna rocznica, z której okazji jest przeprowadzana ogólnopolska akcja "Żonkile". W tym roku przypada już 76 rocznica powstania w getcie warszawskim. Rozdawane kwiaty są także pamiątką po zostawianych przez nieznane osoby żonkilach przez lata po II wojnie dla uczczenia ofiar. Ten zwyczaj przejął także jeden z przywódców powstania w getcie Marek Edelman.

Nasza szkoła bierze udział w akcji po raz czwarty i cieszy nas fakt, że jesteśmy w takim gronie jak Ambasadorzy "Żonkili"np Maja Ostaszewska, Michał Piróg, Monika Olejnik, Katarzyna Nosowska, Maja Komorowska, Zofia Wichłacz, Radzimir Dębski i Dawid Ogrodnik, Anja Rubik, Małgorzata Kożuchowska, Agata Kulesza i Maciej Musiał...
My przygotujemy w szkole papierowe, symboliczne "żonkile" a wy je sobie przypnijcie, zróbcie fotkę i pamiętajcie ją oznaczyć #ŁączyNasPamięć a połaczycie sie tego dnia z innymi na całym świecie poprzez

Nasza pamięć i edukacja są ważne szczególnie w kontekście kształtowania postaw i słów Marka Edelmana: "Jak się przyglądasz złu i odwracasz głowę albo nie pomagasz, kiedy możesz pomóc, to stajesz się współodpowiedzialny. Bo twoje odwrócenie głowy pomaga tym, którzy dopuszczają się zła. A takich wypadków było dziesiątki. O wiele wygodniej i przyjemniej jest pójść do kawiarni i delektować się ciastkiem, niż patrzeć, jak się ludzi rozstrzeliwuje." Akcje w szkole jak zawsze prowadzi Iga Borowiecka-Grzywacz.

2019-04-01 20:54:59        dodał(a): mariola        Autor: p. I. Borowiecka - Grzywacz