25 lat wolności. Akcja MIM.Strajk!

4 czerwca 1989 r. to ważna data, pierwsze prawdziwie demokratyczne wybory parlamentarne w Polsce. Poprzedziły je liczne strajki w latach 80., które w dniu dzisiejszym w niecodzienny sposób uczciliśmy na ulicach Radomska.

Przedstawiciele SKE „Młodzież dla Europy" wspólnie z absolwentami (obecnie uczniowie I i II Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku) wraz z przedstawicielami Radomszczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Urzędem Miasta w Radomsku, Polskim Towarzystwem Historycznym/odział Radomsko zorganizowali na terenie miasta Radomsko uliczny happening (około 60 minut), upamiętniający wydarzenia (strajki w Polsce) z 1988 r.

Na ulicach miasta pojawiły się osoby symbolizujące różne postacie, uczestników strajków z wypisanymi na tablicach (transparentach) żądaniami, hasłami, manifestami. Przedsięwzięcie miało charakter akcji MIM, czyli uczestnicy nie używali żadnych okrzyków, z nikim nie rozmawiali, jedynie co jakiś czas rozlegał się odgłos syreny. Każdy z uczestników happeningu był odpowiednio ubrany, stosownie do symbolizującej postaci (np. pracownik Huty Lenina w Krakowie, pracownik Stoczni Gdańskiej, pracownik Kopalni w Jastrzębiu-Zdroju, pracownik Huty w Stalowej Woli, demonstranci opozycyjni z Bielska-Białej, Gdańska, Łodzi, Warszawy, Wrocławia). Na zakończenie akcji rozdaliśmy radomszczanom symboliczne kartki…na mięso, cukier, świąteczne prezenty, symbol minionej epoki.

Akcja była jednym z etapów realizacji projektu "25 lat wolności" współfinansowanego przez Fundację im. Stefana Batorego.

2014-06-05 18:46:16        dodał(a): mariola