PSP 7 RADOMSKO

Młodzieżowy Wolontariat Szkolny

"Pomoc innym za friko"

Rada Wolontariatu

 

Wolontariat – to bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych.
Wolontariusz – osoba pracująca na zasadzie wolontariatu.
Szkolne Koło Wolontariatu jest inicjatywą młodzieży, skierowaną do ludzi młodych, którzy
chcą pomagać najbardziej potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby środowiska,
inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy
charytatywne i kulturalne.
Cechy wolontariusza:
·dużo optymizmu i chęci do działania,
·motywacja do niesienia pomocy potrzebującym,
·umiejętność gospodarowania czasem,
·odwaga, empatia i otwartość,
·odpowiedzialność, wrażliwość, systematyczność,
·kultura osobista.
Cele Szkolnego Koła Wolontariatu:
1.Niesienie pomocy innym.
2.Wykształcenie umiejętności właściwego i przyjaznego komunikowania się z drugim
człowiekiem.
3.Czerpanie zadowolenia i satysfakcji z bezinteresownej działalności na rzecz innych.
4.Pokazanie innym, jak można spędzić pożytecznie wolny czas.
5.Zintegrowanie ze sobą uczniów z różnych zespołów klasowych.
6.Rozwijanie twórczych postaw i uczuć empatycznych.
7.Wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej.
8.Kształtowanie umiejętności działania zespołowego.
9.Celem jest wypracowanie systemu włączania młodzieży do działań o charakterze
wolontariackim oraz wykorzystanie ich umiejętności i zapału w pracach na rzecz
szkoły i środowiska szkolnego
Angażowanie ludzi młodych do działań w wolontariacie może odbywać się poprzez:
·wzajemne kontakty przyjacielskie i rówieśnicze.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rok szkolny 2022/2023

Akcja "Tusz do paki"

Wolontariat szkolny przystąpił do ogólnopolskiej akcji ekologiczno-edukacyjnej „Tusz do paki”, której celem jest edukacja ekologiczna dzieci, a dzięki nim również dorosłych, w zakresie segregacji tuszów do drukarek – tzw. kartridży.Zachęcamy uczniów do przyniesienia z domu zużytych tuszów z drukarek atramentowych i wrzucenia ich do przygotowanych kartonów. Zebrane w ten sposób odpady przekażemy do recyklingu i zakupimy karmę dla zwierzaków ze schronisk. Pojemnik znajduje się w szatni szkolnej. Za każdorazowe przyniesienie i wrzucenie dzieci dostaną zakładki, kolorowanki lub plany lekcji. Mamy nadzieję, że włączycie się do akcji „Tusz do paki” www.tuszdopaki.pl. Zachęcamy do zbierania kartridży w zakładach pracy, wśród rodziny i znajomych. WAŻNE: Zbieramy wyłącznie tusze od drukarek atramentowych nie laserowych ! Tusze muszą być oryginalne, czyli nigdy wcześniej nienapełniane!

Pokaż galerię zdjęć

„Kasztanobranie”

Wolontariat wspólnie z Samorządem Uczniowskim ogłaszają kolejne „kasztanobranie”. Dotychczas z pozyskanych pieniędzy pomogliśmy w zakupie ławeczek, kolorowych poduch i renowacji placu zabaw. W tym roku po zakończeniu zbiórki, uczniowie zdecydują na co przeznaczymy fundusze. Zbiórka kasztanów rusza od poniedziałku. Jesienne skarby przynosimy do szatni w workach, które można pobierać od pań woźnych od piątku. Na najlepszych zbieraczy czekają nagrody. Życzymy pięknych jesiennych spacerów i czekamy na zbiory.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rok szkolny 2021/2022

Potrzebna pompa insulinowa dla p. Pauliny

Pani Paulina, której nasza szkoła w tym roku przygotowała Szlachetną Paczkę, potrzebuje nadal pomocy. W czasie Finału SzP stan jej zdrowia się pogorszył ze względu na awarię pompy insulinowej. Dlatego postanowiliśmy nadal ją wspierać. Wspólnie z Koniczynką, wolontariuszami SzP i PSP5 zainicjowaliśmy zbiórkę środków z przeznaczeniem na zakup nowego sprzętu dla Pani Pauliny. Prosimy o udostępnianie postu i włączenie się do akcji.

Szlachetna Paczka

Opiekunki szkolnego koła wolontariatu dziękują całej społeczności szkolnej i wszystkim przyjaciołom PSP7 za włączenie się w akcję pomocy Pani Annie w ramach akcji Szlachetna Paczka. Dzięki Państwu udało nam się spełnić wszystkie jej oczekiwania, czyli dostarczyć m.in. tonę węgla, pralkę, kołdry, pościel, ręczniki, torebkę, zabawki, garnki, żywność, artykuły chemiczne, papiernicze, słodycze, pieluchomajtki, materiały opatrunkowe, torebkę czy plecak oraz talony na obuwie na kwotę 300 zł i do Lidla na kwotę 200zł. Mamy nadzieję, że stan zdrowia Pani Anny się poprawi i będzie mogła się cieszyć z prezentów. Nasze wsparcie było dla kobiety przysłowiową "manną z nieba". Pani Anna przekazała nam w podziękowaniu serce z drewna. Jeszcze raz za wszystko dziękujemy i zachęcamy do udziału w następnej akcji wolontariatu - w styczniu zbieramy fanty na Loterię WOŚP.

Szlachetna Paczka

W ramach programu Szlachetna Paczka wybraliśmy Rodzinę Pani Anny- matki samotnie wychowującej 9- letniego syna!

Zachęcamy całą społeczność PSP7 i wszystkich naszych przyjaciół do wsparcia akcji!

Jak? Przynosząc do szkoły (na portiernię) – od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 - 16.00 (lub po wcześniejszym uzgodnieniu do godz. 20.00) wskazane w poniższym opisie produkty (podpisane imieniem i nazwiskiem ucznia) lub wpłacając pieniądze na konto Rady Rodziców (nr 45 8980 0009 2105 0000 1104 0001) z dopiskiem „Świąteczna Szlachetna Paczka 2021” lub do puszki znajdującej się w stołówce szkolnej.

Do kiedy? Do wtorku 07.12.2021r.

Co jest potrzebne?

Żywność trwała (produkty bez glutenu): soczki dla synka, mleko UHT, herbata, ryż, kasza, cukier, kawa, olej, dżem, makaron, mąka, kisiel, budyń, płatki, galaretki, słodycze, przyprawy, masło, konserwy rybne i mięsne,owoce i warzywa w puszkach.

Środki czystości: proszek do prania, mydło / żel myjący, płyn do płukania, szampon, płyn do mycia naczyń, pasta do zębów, płyny czyszczące, szczoteczka do zębów, podpaski/tampony, pampersy dla dorosłych, pieluchomajtki rozm. S, papier toaletowy, ręczniki kuchenne, Krem na odparzenia i rany skóry, krem SENI z tlenkiem cynku, opatrunki, bandaże.

Obuwie: Przemysław: trapery Rozmiar: 42 Uwagi: kolory ciemne

adidasy Rozmiar: 42 Uwagi: kolory ciemne Materiały szkolne: zeszyty, farbki, bloki, kredki, papier kolorowy, nożyczki, klej, plastelina, papier kolorowy, nożyczki, piórnik, plecak, przybory do pisania. Wyposażenie mieszkania:  ręczniki, koc

Brakujące sprzęty gospodarstwa domowego  pralka (45 cm) – rodzina nie posiada pralki

Szczególne upominki:

Anna: duża torebka czarna

Przemysław: klocki Lego

Historia Pani Anny

Pani Anna wraz z synem Przemkiem wiodła spokojne życie. Pracowała zawodowo jako sprzedawca, żyło im się dobrze. W 2010 roku zachorowała na cukrzycę typu 1. Musiała zrezygnować z pracy, ale pracodawca wsparł ją w chorobie i zakupił dla niej pompę insulinową. Niestety jej stan zdrowia cały czas się pogarszał. Na domiar złego mąż postanowił ją opuścić. Została tylko z synem, który ją bardzo wspiera i pomaga jej w codziennych obowiązkach. Na chwilę obecną leczy się na cukrzycę, która wyniszcza jej organizm i kilka razy prawie doprowadziła ją do śmierci. Na dodatek pojawiły się rany na głowie oraz nogach, przez które może jej grozić amputacja kończyn. Z tego względu musi poruszać się na wózku inwalidzkim. Dodatkowo ma problemy gastrologiczne, chirurgiczne, diabetologiczne, reumatologiczne. To wszystko doprowadziło ją do załamania nerwowego i musi regularnie uczęszczać do psychiatry. Rodzina obecnie utrzymuje się z alimentów, renty chorobowej, zasiłku pielęgnacyjnego, Programu 500+ oraz świadczenia egzystencji w łącznej kwocie 2760 zł. Po odliczeniu kosztów utrzymania i leczenia w kwocie 2635 zł, na jednego członka rodziny pozostaje 63 zł miesięcznie.

Piękno Rodziny

Mimo ciężkiej sytuacji pani Anna nie poddaje się i walczy o lepsze jutro. Dużym wsparciem jest dla niej syn Przemek, który bardzo pomaga jej w codziennym życiu. To dla niego i dzięki jego wsparciu ma siłę dla tej nie równiej walki. Dużą pomocą jest też fundacja, która pomaga kobiecie w rehabilitacji i leczeniu. Wsparciem jest dla niej również sąsiad, który wozi ją na rehabilitację. Pani Ania marzy, aby jej choroba przynajmniej zatrzymała się, a nie postępowała dalej. Chciałaby także, aby syn zdobył dobre wykształcenie i pracę oraz miał dobre życie. Rodzina mimo wielu trudności nie poddaje się i wspiera się wzajemnie. Anna lubi piec ciasta, a Przemek układać klocki.

W razie pytań i wątpliwości prosimy dzwonić pod nr 502844972

 

Warto pomagać zwierzakom!

W środę 29 września uczniowie z klasy VIIIb i VIIId odwiedzili Schronisko dla Zwierząt w Radomsku. Przekazali karmę, przyniesioną do stołówki szkolnej przez tych, którym nie jest obcy los bezdomnych psów i kotów. Akcję zorganizował szkolny wolontariat. Klasa VIII mogła nie tylko przekonać się, jak wygląda opieka nad zwierzętami przebywającym w schronisku, ale spotkanie było też okazją do poznania zawodu weterynarza. Pani Monika Stelmaszczyk przekonywałah uczniów, że warto wykonywać ten zawód. Natomiast Pani Ania z pasją opowiadała o tym, jakie zadania musi wykonywać w czasie swojej pracy w schronisku. Dziękujemy Paniom za gościnę i całej społeczności szkolnej za zaangażowanie się w akcję.

Podsumowanie zbiórki kasztanów

Wolontariat szkolny podsumował tegoroczną akcję "Zbiórka kasztanów". Kwota, jaką poszukiwacze jesiennych darów przeznaczyli na doposażenie szkolnego placu zabaw wynosi 1022 złote. Najlepszymi zbieraczami okazali się;
I miejsce Lena Malczyk  III b
II miejsce Fabian Gołuchowski III b
III miejsce Kacper Matusiak I c i Wiktoria Wojtalik II d
Dziękujemy wszystkim  za udział w akcji i życzymy również owocnych zbiorów za rok.

Pokaż galerię zdjęć

Zbiórka kasztanów

Wolontariat Szkolny oraz Samorząd Uczniowski zwracają się z prośbą do wszystkich uczniów i rodziców o przystąpienie do zbiórki kasztanów. Kasztany w podpisanych opakowaniach zostawiamy u Pań woźnych przy portierni. Akcja rozpoczyna się od środy i potrwa do października. Pieniądze ze sprzedaży jesiennych skarbów w całości przeznaczone zostaną na doposażenie szkolnego placu zabaw. Z góry dziękujemy i życzymy wspaniałych rodzinnych spacerów wśród kolorowych liści.

 

Moc Prezentów UNICEF

Czy wiesz, że są prezenty, które mogą uratować życie? Jak wywołać uśmiech na twarzy dziecka? W jaki sposób podarować wyjątkowy prezent?
Wolontariusze z naszej szkoły chcieli poznać odpowiedź na te pytania,  przystąpili więc do udziału w projekcie edukacyjnym „Moc Prezentów UNICEF”. W ramach projektu pracowali nad bliższym  poznaniem Praw Dziecka, które są obce dzieciom w  krajach trzeciego świata. Szczególnie skupili się nad „ prawem do zabawy” , bez której nie ma szczęśliwego dzieciństwa.  Zorganizowali również zbiórkę wśród uczniów naszej szkoły. Uzbierali   kwotę  371 zł. Wolontariat kolejny raz pokazał, że nie ma piękniejszej pomocy, jak ta „Dzieci-Dzieciom”

Pokaż galerię zdjęć

 

Moc Prezentów UNICEF

Wolontariat PSP7 przyłączył się do akcji „Moc Prezentów UNICEF”, której celem jest przybliżenie działań UNICEF i wsparcie programu „Prezentów bez Pudła”. W klasach: VIIa, VIIb, VIIIb i VIIIc odbyły się zajęcia na temat działalności UNICEF. Do piątku trwa też zbiórka charytatywna – uczniowie ze szkolnego wolontariatu zbierają w klasach do puszki pieniądze, które zostaną przeznaczone na zakup prezentów, które mogą odmienić życie dzieci , np. dotkniętych skutkami kataklizmu czy mieszkających w najbiedniejszych regionach świata bez odpowiednich warunków do życia. Więcej informacji nt. programu można znaleźć na stronie UNICEF https://unicef.pl/wspolpraca/wspolpraca-z-placowkami-edukacyjnymi/akcje-edukacyjne/moc-prezentow-unicef?fbclid=IwAR3NpcwyFL5fJTshT4bXZjkEa4MDu9ZFfkCo6eZ0VlTzWfERDg0CtNQ4aJ0


Światowy Dzień Kota

Szkolny Wolontariat  w ramach ogłoszonej akcji z okazji „Światowego  dnia kota” przekazał do raomszczańskiego schroniska wiele kocich smakołyków oraz cieplutkie kocyki, kołderki i poduchy. Kocia Arka otrzymała natomiast środki finansowe zbierane podczas akcji. Wszystkim darczyńcom składamy serdeczne podziękowania.

Pokaż galerię zdjęć

 

WOŚP

Opiekunowie Szkolnego Wolontariatu składają podziękowania uczniom klas 1-3 oraz nauczycielom, którzy wsparli Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Z naszego grania przekazaliśmy do sztabu 560 zł.

 

 

 

"Pajacyk"
 

Dziesięcioro uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Radomsku będzie w roku szkolnym 2020/2021 jeść za darmo obiady w ramach programu "Pajacyk". Opiekunowie szkolnego wolontariatu pozyskali na ten cel 6300 zł. "Pajacyk" to program, w ramach którego Polska Akcja Humanitarna od 1998 roku pomaga głodnym dzieciom. Pajacyk finansuje posiłki w szkołach i placówkach środowiskowych oraz zapewnia dostęp do żywności tam, gdzie jej nie ma – w regionach świata, gdzie panuje ubóstwo lub toczą się wojny i trwałe konflikty zbrojne.


 

Podziękowania

Opiekunowie szkolnego wolontariatu dziękują uczniom i rodzicom za ogromne zaangażowanie w akcję zbiórki zabawek dla dzieci z Domu Dziecka w Kłobucku. Dzięki naszym maskotkom, grom, puzzlom, książkom i innym zabawkom uśmiech z pewnością pojawi się na twarzach podopiecznych Domu Dziecka.

Pokaż galerię zdjęć


 

Akcja Kasztany 2019

  

Wolontariat Szkolny wraz z Samorządem podsumował tegoroczną zbiórkę kasztanów. Uzyskana kwota okazała się imponująca. "Zbieracze" jesiennych skarbów zgromadzili 2144 zł.Pieniądze w całości zostaną przeznaczone na wyposażenie  kącików  wypoczynkowych  na szkolnych korytarzach. Do zobaczenia za rok!!!!.


 

Rusza kolejna edycja "Kasztany"

Uwaga!!!
Wolontariat i Samorząd Uczniowski rozpoczyna drugą edycję akcji "Kasztany", dzięki której przyczynimy się do wzbogacenia "kącików relaksu" podczas przerw na szkolnych korytarzach. 
Ubiegłoroczna kwota przeznaczona została na wyposażenie kącika historycznego oraz  pokrycie części kosztów związanych z zakupem narożnej kanapy wypoczynkowej, znajdującej się na dolnym korytarzu.

Wśród liści kasztany,
brązowe kasztany,
a każdy z kasztanów
jak namalowany

Błyszcząca twarzyczka
śmieje się z daleka,
Właśnie spadł z gałęzi
i na ciebie czeka

I nie przejdziesz dalej,
nim go nie podniesiesz
- taka moc kasztanów,
gdy nadchodzi jesień

Może czarodziejska
jest ta moc i siła?
Nikt ich nie omija,
a każdy się schyla

Błyszczące kasztany,
brązowe kasztany
- i musisz je podnieść.
Świat zaczarowany.


Fotel Prezesa

W środę 5 czerwca br. dzieci z Akademii Przyszłości, która działa w PSP7 w Radomsku od września 2018r., wzięły udział z okazji Dnia Dziecka w wydarzeniu pt. „Fotel Prezesa”, które zostało zorganizowane na zakończenie tegorocznej edycji projektu. Dzięki uprzejmości dyrektora Telewizji NTL - p. Daniela Łuszczyna – mogły poznać pracę dziennikarzy telewizyjnych od kuchni; zobaczyć miejsce, gdzie realizowane są serwisy informacyjne: „Kurier”, „Rozmowa dnia”, „Komentarz Tygodnia” czy pomieszczenie reżyserskie, sprawdzić się w roli operatora kamery czy gospodarza programu.
Pan dyrektor przybliżył studentom AP historię NTL-u, opowiedział o przebiegu swojej kariery zawodowej oraz cechach wyróżniających dobrego dziennikarza. Wizyta była także pretekstem do rozmowy z nim na temat tego, jak w życiu osiągnąć sukces. Uczniowie zasiedli w fotelu dziennikarza prowadzącego „Kurier”, a na koniec przekazali gospodarzowi wizytówki studentów AP. Z pewnością po spotkaniu z panem Danielem Łuszczynem uwierzyli, że także oni mogą w swoim życiu wiele osiągnąć, dzięki „zdrowej" ambicji, ciężkiej pracy i fundamentowi, jakim jest nauka.

Pokaż galerię zdjęć

 


 

Pomogliśmy pacjentom szpitala!

W dniach od 23 stycznia do 9 lutego br. szkolny wolontariat zorganizował zbiórkę piżam na rzecz pacjentów przebywających na oddziałach  Szpitala im. Norberta Barlickiego w Łodzi.
Dzięki uczniom, rodzicom i nauczycielom zgromadziliśmy 30 piżam i 3 szlafroki dla dzieci i dorosłych, które zostały przekazane pracownikom szpitala za pośrednictwem pana Przemysława Szutarskiego - lidera Akademii Przyszłości w Łodzi  i jednocześnie pomysłodawcy akcji.

Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji, serdecznie dziękujemy! 

Pokaż galerię zdjęć

 


 

27 finał WOŚP w Radomsku

Już po raz dwunasty podczas 27. Finału WOŚP w Radomsku  (w niedzielę 13.01.2018r.) nasza szkoła zorganizowała w MDK-u loterię pn. „Szczęśliwy Los WOŚP”. Kolejny raz udało się zebrać rekordową kwotę 8182,70 zł - ze sprzedaży fantów i zbiórki pieniędzy do puszki. Ten wynik nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie uczniów, rodziców i nauczycieli, którzy zbierali, opisywali, sprzedawali oraz kupowali fanty. Wszystkie zebrane środki przeznaczone będą na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Tegorocznemu finałowi towarzyszyło hasło „Pomaganie jest dziecinnie proste”.

Pokaż galerię zdjęć


 

Finału Szlachetnej Paczki

Podczas minionego weekendu (08 i 09 grudnia) wolontariusze - uczniowie naszej szkoły pomagali w zorganizowaniu Finału Szlachetnej Paczki w Zespole Szkół Elektryczno - Elektronicznych w Radomsku. Wykonali piękne serca i ozdoby dla darczyńców. Pakowali prezenty i zawozili je do rodzin.  Podczas wizyt w domach osób obdarowanych byli świadkami  wielu wzruszających scen, które na pewno zostaną w pamięci do końca życia. Do akcji włączyli się także rodzice, którzy upiekli pyszne ciasta dla darczyńców. 

 

Pokaż galerię zdjęć


III Gala Wolontariatu

5 grudnia wolontariusze obchodzą swoje święto.  Z tej  okazji  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomsku zorganizował już po raz  III Galę Wolontariatu, podczas której, rozstrzygnięto konkurs pt.„Wolontariat… a jednak warto!” poświęcony działalności wolontarystycznej. Jedna z trzech statuetek trafiła w ręce  pani Aleksandry Gniłki - opiekunki Szkolnego Wolontariatu,   zaangażowanej w działalność charytatywną.   Podczas Gali naszą szkołę reprezentowali wolontariusze, którzy przygotowali stoisko promujące ideę wolontariatu. 

Pokaż galerię zdjęć


 

Podsumowanie akcji dla Julii

Nasza szkoła rozpoczęła w tym roku szkolnym współpracę z Fundacją Wszystkich Świętych. Zdecydowaliśmy się wesprzeć Julię – uczennicę PSP Nr 1 w Radomsku. U dziewczynki zdiagnozowano nieoperacyjny guz pnia mózgu. Chcieliśmy pomóc finansowo jej rodzicom w kosztownym leczeniu i rehabilitacji córki.
W wyniku tej inicjatywy udało nam się zebrać 775,13 zł.

W tym miejscu chcielibyśmy bardzo podziękować tym wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję i zdecydowali się pomóc podopiecznej fundacji.

Koordynatorzy:
Ewa Hanulak
Mariola Jędrych
Mariola Wiśniewska

 


 

POMAGAMY!!! 

Nasza szkoła rozpoczęła w tym roku szkolnym współpracę z Fundacją Wszystkich Świętych. Zdecydowaliśmy się wesprzeć Julię – uczennicę PSP Nr 1 w Radomsku. U dziewczynki zdiagnozowano nieoperacyjny guz pnia mózgu. Chcemy pomóc finansowo jej rodzicom w kosztownym leczeniu i rehabilitacji córki.
Jak można wesprzeć naszą akcję?

To bardzo proste, wystarczy przyjść do szkoły, dokonać symbolicznej wpłaty 5 zł. W podziękowaniu otrzymacie Państwo podarowany przez Fundację znicz, który przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych z pewnością okaże się przydatny.
Ruszamy już od wtorku 23.10.2018r.
Zapraszamy do szatni szkolnej, do przygotowanego stoiska, którym będą opiekować się członkowie szkolnego wolontariatu.

Dziękujemy serdecznie tym z Państwa, którzy zechcą włączyć się w naszą inicjatywę.
Koordynatorzy:
Ewa Hanulak
Mariola Jędrych
Mariola Wiśniewska


 

Program "Pajacyk"

W bieżącym roku szkolnym 10 uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Radomsku będzie jeść za darmo obiady w ramach programu "Pajacyk", ponieważ  opiekunowie szkolnego wolontariatu pozyskali na ten cel 6300 zł. "Pajacyk" to program, w ramach którego Polska Akcja Humanitarna od 1998 roku pomaga głodnym dzieciom. Pajacyk finansuje posiłki w szkołach i placówkach środowiskowych, oraz zapewnia dostęp do żywności tam, gdzie jej nie ma – w regionach świata, gdzie panuje ubóstwo lub toczą się wojny i trwałe konflikty zbrojne.


 

Zdobyliśmy Certyfikat "Szkolny Klub Wolontariatu"
Szkolny Klub Wolontariatu wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie na prężnie działający Szkolny Klub Wolontariatu,  którego organizatorem jest Studium Prawa Europejskiego. Celem konkursu było rozwijanie wśród dzieci i młodzieży postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, kształtowanie postaw altruistycznych, dostarczanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu. 

Dzięki pracy i ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy i opiekunów, udało się nam zrealizować wszystkie zadania. Po wykonaniu każdego zadania,  należało przesłać odpowiednie dokumenty potwierdzające jego wykonanie oraz sprawozdanie. Za każde wykonane zadanie można było zdobyć 10 punktów. Te, wykonane przez nas zostały ocenione na maksymalną liczbę punktów.

Konkurs literacki "Pomocna dłoń"

W marcu 26 uczniów z klas IV-VII i gimnazjum wzięło udział w szkolnym konkursie literackim pn.”Pomocna dłoń”- na opowiadanie lub wiersz, które były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI oraz VII i II-III gimnazjum. Podczas apelu z okazji Święta Konstytucji 3. Maja zwycięzcy otrzymali nagrody (książki).                

Klasy IV- VI:

I miejsce – Bartosz Sapota kl. IVa

II miejsce- Zofia Grunt – kl. IVa

III miejsce- Mikołaj Czajka – kl. Vb

Wyróżnienie- Julia Gawlik –kl. Vb

Klasy VII i II-III gimnazjum:

I miejsce – Sara Anzorge kl. IIb

II miejsce – Olga Kaczmarczyk kl. IIc.

Pokaż galerię zdjęć


 

Dlaczego warto pomagać?

W środę 16 maja br. odbył się apel na temat pomagania, w którym wzięli udział uczniowie klas I-IV PSP7. Celem przedsięwzięcia było promowanie idei wolontariatu. Uroczystość rozpoczęła się od  scenki rozgrywającej się w lesie wśród zwierząt. Przykład borsuka – głównego bohatera przedstawienia– uświadomił wszystkim, że warto pomagać, bo nie wiadomo, kiedy sami możemy być w potrzebie.
Później przedstawiono prezentację, zawierającą informacje m. innymi na temat definicji pomagania i wolontariatu. Uczniowie dowiedzieli się, kim jest wolontariusz i jakie akcje charytatywne są organizowane na terenie szkoły.
Na zakończenie zaprezentowano scenkę, w której do pomagania przekonano nawet diabła. W rolę aniołów, diabłów i zwierząt wcielili się uczniowie klasy IVA.

Pokaż galerię zdjęć

 


 

"Wrażliwość na osoby starsze jest istotną cechą cywilizacji..."

"Wrażliwość na osoby starsze jest istotną cechą cywilizacji. Cywilizacja będzie się rozwijała, jeśli będzie potrafiła szanować rozsądek, mądrość osób starszych."
W ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym, członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu oraz laureaci konkursu "Pomaganie jest fajne" po raz kolejny odwiedzili podopiecznych Domu Pomocy Społecznej oraz Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Radomsku.
Nasi uczniowie zaprezentowali utwory literackie (wiersze, opowiadania) oraz wręczyli własnoręcznie wykonane upominki, wywołując u podopiecznych dużo uśmiechu, radości, a także wzruszeń. Mieszkańcy DPS, DDPS nagrodzili występujących gromkimi brawami i słodkim poczęstunkiem. Międzypokoleniowym rozmowom nie było końca....

Dla naszych uczniów wizyta stała się również lekcją wrażliwości na drugiego, często samotnego i schorowanego człowieka. Okazją do zaobserwowania jak ważne jest wsparcie oraz zainteresowanie drugą osobą.

Pokaż galerię zdjęć


Podsumowanie  akcji "Piórniki dla Afryki"

Wolontariat Szkolny podsumował  akcję "Piórniki dla Afryki", która trwała od lutego. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze zbiórki przyborów szkolnych, które dotrą aż do Afryki. Wszyscy darczyńcy wykazali się ogromną empatią i chęcią niesienia pomocy.

Pokaż galerię zdjęć


IX edycja KONKURSU - certyfikat  „SZKOLNY KLUB WOLONTARIATU”

Szkolny klub wolontariatu przystąpił do IX edycji konkursu. Jeśli uda nam się zrealizować 10 zadań konkursowych, to mamy szanse uzyskać certyfikat  „Szkolny klub wolontariatu”.
 
ZADANIE 1   polegało na przeprowadzeniu ogólnoszkolnej lub klasowej pogadanki nt. „Co to jest wolontariat”?

Pokaż galerię zdjęć

 

SCHRONISKO NIECHCIANYCH UCZUĆ

Jeśli kiedyś duma nadmierna
z człowieczeństwa w tobie zagości,
pójdź do schroniska niechcianych uczuć,
przechowalni niepotrzebnych miłości.

W każdej klatce mieszka ciężka dola.
Między pręty smutek wciska nos.
I na pewno nie załatwia sprawy
wzruszenie ramion, no cóż, taki los.
  
Aby ulżyć psiej doli, wolontariusze zorganizowali zbiórkę karmy i przekazali ją do schroniska.

Pokaż galerię zdjęć


 

Rozpoczynamy kolejną, trzecią edycję akcji Piórniki dla Afryki.
Wyjdźmy poza ramy naszej szarej codzienności i odważmy się uczynić wielką rzecz poprzez tak prosty gest. Pomyślmy ile radości sprawimy dzieciom, rysując uśmiech na ich twarzach. Ten z kolei na pewno pokoloruje nasz świat.
Zwracamy się do Państwa z serdeczną prośbą o włączenie się do tej akcji, która potrwa od lutego do maja.

26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był zwieńczeniem przygotowań przez wolontariuszy 10. już loterii fantowej, której koordynatorem jest pani Aleksandra Gniłka.
W akcję zaangażowani byli nauczyciele, wolontariusze, sponsorzy oraz rodzice, którzy pomagali w zbieraniu fantów. W tym roku „zagrał” najmłodszy wolontariusz – Jakub Wiatrak, uczeń klasy III B.
W sumie zebraliśmy 8 153 zł, z czego 4 000 zł z fantów.

Zapraszamy na przyszły rok, bo przecież będziemy grać „do końca świata i jeden dzień dłużej”.

Pokaż galerię zdjęć

Zbiórka pieniędzy  na świąteczne paczki dla dzieci

29 listopada podczas zebrania z rodzicami, wolontariusze zbierali pieniądze  na świąteczne paczki dla dzieci z naszej szkoły. Zebrano 693,73 zł. Wszystkim darczyńcom składamy serdeczne podziękowania.

  

 


Wolontariusze w Domu Dziecka

13 grudnia 2017r. wolontariusze wraz z opiekunami udali się do Domu Dziecka w Chorzenicach, aby podarować podopiecznym zebrane wcześniej pluszaki oraz artykuły chemiczne. Wolontariuszki okazały się "prawdziwymi mikołajami", gdyż sprawiły dzieciom niespodziankę oraz  wielką radość. Wdzięczne dzieciaki wraz z opiekunami zaprosili naszych wolontariuszy na imprezę plenerową z okazji Dnia Dziecka. Po dzisiejszych odwiedzinach wiemy, że to nie będzie jednorazowa akcja.

Pokaż galerię zdjęć


 

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada to Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji w naszej szkole uczniowie oraz nauczyciele przyłączyli się do akcji zbierania pluszaków, którą ogłosił Szkolny Wolontariat.

Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy, pewnie, dla Was był kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary.

Pokaż galerię zdjęć

2017-12-13 21:18:43     Autor: mariola