Jak pomóc rozwijać skrzydła
Wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego
w Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 w Radomsku
Oferta edukacyjna szkół na rok szkolny 2020/2021
I LO
Przód ulotki
Środek ulotki
Prezentacja
II LO
Prezentacja
ZESPOŁU SZKÓŁ EKONOMICZNYCH
ZESPOŁU SZKÓŁ ELEKTRYCZNO - ELEKTRONICZNYCH
Elektronik
Elektryk
Informatyk
Ogólna grafika
Programista
Reklamy
Zawód elektryk
ZESPÓŁ SZKÓŁ PODNADPODSTAWOWYCH NR 1 MECHANIK
ZESPÓŁ SZKÓŁ DRZEWNYCH I OCHRONY ŚRODOWISKA
Klip promocyjny
ZSP KLESZCZÓW
ZESPÓŁ SZKÓŁ CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO W BUJNACH
ZSCR DOBRYSZYCE
11. KONFERENCJA LOGISTYCZNA
W czwartek, 13 lutego w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku odbyła się 11. Konferencja Logistyczna pod hasłem "(NIE) zwykła logistyka". Konferencji towarzyszyły warsztaty dla uczniów, ciekawe konkurencje logistyczne oraz sprawnościowe.
Zorganizowano interaktywny konkurs, w którym wzięło udział dziewięć reprezentacji szkół z terenu Radomska i powiatu.
Naszą szkołę reprezentowali:
Wiktor Wypych
Dominik Sienkiewicz
Uczniowie zajęli I miejsce wykazując dużą wiedzę zawodoznawczą, logistyczną, ekologiczną oraz kreatywność.
Ponadto nasza młodzież: Zofia Świech, Hanna Broniszewska, Krzysztof Ćwiek doskonale bawiła się podczas gier i zabaw logistycznych otrzymała upominki i pamiątkowe gadżety.
Uczniowie klas technik logistyk z innowacją wojskową zaprezentowali pokaz technik interwencyjnych.
V TARGI EDUKACYJNE W „SIÓDEMCE”
20 marca 2019 roku w naszej szkole zorganizowane zostały Targi Edukacyjne. Była to już piąta edycja tej imprezy. Udział w nich wzięły szkoły średnie z terenu powiatu radomszczańskiego a także z Kleszczowa. Szkoły prezentowały swoją ofertę edukacyjną na rok szkolny 2019/2020. W targach pierwszy raz udział brali przedstawiciele Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców z Radomska. Zaproszeni na targi Goście prezentowali również swoje osiągnięcia i ciekawostki o szkołach. Targi adresowane były do młodzieży z klasy VIII i III gimnazjum oraz ich Rodziców. Odwiedzający mieli możliwość porozmawiania z nauczycielami, dyrekcją oraz uczniami z zaproszonych szkół. Była to okazja do zadania wielu pytań i rozwiania wątpliwości. Udział w targach miał na celu ułatwienie dostępu do informacji o ofercie edukacyjnej oraz nawiązanie pierwszego bezpośredniego kontaktu z potencjalną nową szkołą. Mamy nadzieję, że udział uczniów i ich rodziców w tym spotkaniu przyczyni się do bardziej świadomej i przemyślanej decyzji edukacyjnej.
ŚWIĘTO STOLARZY
19 marca 2019 roku Sekcja Stolarska radomszczańskiego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców obchodzi swoje święto. To dzień św. Józefa, patrona stolarzy.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. odprawioną w kolegiacie św. Lamberta, w której uczestniczył prezydent Jarosław Ferenc. Po mszy rzemieślnicy, przedsiębiorcy i goście udali się do siedziby Cechu przy ul. Reymonta, gdzie Starszy Cechu Waldemar Gołąb oraz dyrektor PSP nr 7 Radosław Bartnik podpisali umowę o współpracy. Inicjatorkami tego porozumienia były: Elżbieta Kozłowska – doradca zawodowy w PSP 7 oraz Edyta Depta – dyrektor Cechu.
Wspólnym celem obu stron będzie uświadomienie młodzieży, że ucząc się konkretnego fachu z łatwością poradzą sobie ze znalezieniem pracy, gdyż ukończenie szkoły branżowej I stopnia i zdobycie tytułu czeladnika to najszybszy sposób, aby zostać fachowcem w swojej branży a w przyszłości prezesem własnej firmy. Spotkanie w siedzibie Cechu było również okazją do złożenia życzeń z okazji obchodzonego przez stolarzy święta.
Porozumienie podpisane a teraz do pracy!
SPOTKANIE Z PANIĄ DYREKTOR CECHU RZEMIEŚLNIKÓW I PRZEDSIĘBIORCÓW 20 MARCA 2019
Cechy rzemieślnicze powstawały już w średniowieczu i istnieją do dnia dzisiejszego. Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Radomsku jest organizacją samorządu gospodarczego zrzeszającą przedsiębiorców na zasadzie dobrowolności. W czterech Sekcjach branżowych zrzesza firmy w różnych zawodach takich jak:
W spotkaniu udział wzięli uczniowie z klas VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum. Młodzież mogła zapoznać się z działalnością cechu oraz drogą do uzyskania kwalifikacji w zawodach rzemieślniczych. Zaprezentowano zawody, na które jest zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy i zaoferowano pomoc i pośrednictwo w organizacji praktyk zawodowych w zrzeszonych w cechu firmach. Zwrócono uwagę na duże zapotrzebowanie na konkretne zawody, które umożliwiają rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.
Opracował: doradca zawodowy
Elżbieta Kozłowska
XVI Konferencja z okazji Święta Stolarzy
„Teraźniejszość i przyszłość w przemyśle drzewnym”
W dniu 20.03.2018 r. po raz 16 – ty w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska odbyła się konferencja z okazji Święta Stolarzy. Jej celem jest rozwijanie wśród uczniów zainteresowań związanych z branżą drzewną a w szczególności wiadomości ogólnozawodowych. Konferencja służyła również integracji środowiska rzemieślniczego ze szkołą, Cechem Rzemieślników i Przedsiębiorców.
Podczas konferencji prezentację multimedialną przedstawił pan Jakub Mroczek przedstawiciel firmy TOPSOLUTION dzięki, której młodzież mogła zapoznać się z możliwością zakupu mebli przez internet na żądany wymiar zgodnie z zapotrzebowaniem klienta. W czasach Internetu ludzie stają się coraz bardziej wygodni i coraz częściej nie wychodząc z domu dokonują zakupów.
Konferencji towarzyszyły konkursy - między innymi:
Konkurs na prezentację multimedialną "Zawód technik technologii drewna i stolarz”
II miejsce otrzymała Weronika Tkacz z PSP nr 7 w Radomsku
III miejsce otrzymała Karolina Misztal z PSP nr 7 w Radomsku
BRAWO DLA DZIEWCZĄT!
IX Konferencja Logistyczna
21 lutego 2018 roku w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku odbyła się
IX Konferencja Logistyczna pod hasłem:
„Kreatywna logistyka - teoria i praktyka" .
Uczniowie gimnazjów z powiatu radomszczańskiego wzięli udział w warsztatach w formie gier i zabaw logistycznych tj. logistyczny łańcuch kody QR.
Warsztaty zostały uświetnione pokazem technik interwencji w wykonaniu logistyków z innowacją wojskową.
Ponadto rozstrzygnięto konkurs na prezentację multimedialną pt „Zawód logistyk” Spośród wielu prac wykonanych przez uczniów klas gimnazjalnych z powiatu radomszczańskiego komisja konkursowa nagrodziła 3 osoby w tym najmłodszego uczestnika Bartosza Sapotę – ucznia klasy IV PSP 7. Bartosz zajął III miejsce . Gratulujemy zajęcia tak wysokiej lokaty. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody.
WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO
INNOWACYJNE ROZWIĄZANIA TRANSPORTU2
IV TARGI EDUKACYJNE W „SIÓDEMCE”
7 marca 2018 roku w hali sportowej PSP 7 odbyły się Targi Edukacyjne dla młodzieży klas III gimnazjum oraz ich rodziców. Na tegoroczną edycję zaproszenie przyjęły wszystkie szkoły z naszego powiatu i nie tylko.
- I Liceum ogólnokształcące
- II Liceum ogólnokształcące
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1
- Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska
- Zespół Szkół Elektryczno – Elektronicznych
- Zespół Szkół Ekonomicznych
- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobryszycacach
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie
Celem targów było uzyskanie przez uczniów i ich rodziców informacji o ofercie edukacyjnej szkół ponadgimnazjalnych oraz możliwość porozmawiania z nauczycielami i uczniami uczącymi się w tych szkołach. Uzyskana wiedza będzie pomocna w wyborze zawodu i dalszej ścieżki kształcenia. Organizując targi myśleliśmy o wzbudzeniu większego zainteresowania rodziców zbliżającą się decyzją edukacyjną ich dzieci.
Doradca Zawodowy - Elżbieta Kozłowska
SPOTKANIE Z KAROLEM OKRASĄ
W piątek, 24 marca 2017 roku w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku odbyło się spotkanie z Karolem Okrasą, w którym uczestniczyli uczniowie klas II i III naszego gimnazjum.
Kucharz znany m. in. z takich programów telewizyjnych jak "Kuchnia z Okrasą" czy "Okrasa łamie przepisy". Specjalnie dla uczniów przygotował wędzoną troć bałtycką , salsę z buraka i opowiedział o swojej pracy i pasji jednocześnie. Wyjaśnił, jak ważne jest to, by w zawodzie kucharza być zarówno rzemieślnikiem, jak i artystą.
Pan Karol opowiedział jak zaczynał swoją karierę. Zaczynał ją od szkoły gastronomicznej i spotkania z dwiema paniami, które pokazały mu, że zawód kucharza to nie tylko codzienna ciężka fizyczna praca, ale że można w nim odnaleźć radość. Karol Okrasa nie ukrywał, że bycie kucharzem to ciężka praca, bo to zwykle kilkanaście godzin dziennie na nogach, często 7 dni w tygodniu i kilkadziesiąt dni pod rząd. Ale to może dawać satysfakcję, bo codziennie można coś tworzyć i odkrywać, bez ruszania się z miejsca jeździć po całym świecie.
Znany kucharz mówił też o tym, czym jest dla niego sukces. Pan Karol powiedział:
„Wybierzcie sobie taki zawód, który pozwoli wam codziennie rano z uśmiechem wstawać do pracy.”
Zapytany o telewizję stwierdził, że jest wspaniałą przygodą, którą poleca każdemu, pod warunkiem, że wyjdzie ona od dobrego rzemiosła.
Po części oficjalnej Pan Karol zaprosił wszystkich obecnych do degustacji wspaniale przygotowanych i elegancko podanych potraw. Było kolorowo, aromatycznie i smacznie!
Spotkanie z Korolem Okrasą było kolejnym z cyklu spotkań z ludźmi, którzy osiągnęli sukces.
Uczniowie z naszej szkoły poznają kolejne zawody i ludzi, którzy je wykonują. Młodzież z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyła w tym spotkaniu. Może zaowocuje to pojawieniem się kolejnego utalentowanego kucharza – artysty?
Doradca zawodowy:
Elżbieta Kozłowska
VII konferencja logistyczna p.h.
"Logistyka specjalnością Drzewniaka"

W dniu 9 lutego odbyła się w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska VII Konferencja Logistyczna pod hasłem: „Logistyka specjalnością Drzewniaka”.
Konferencja składała się z 2 części:
I część praktyczna – w formie logistycznej gry miejskiej, w której rywalizowali ze sobą uczniowie klas trzecich gimnazjów z powiatu radomszczańskiego. Młodzież do zlokalizowania miała 10 punktów kontrolnych. Dwa z nich znajdowały się na terenie szkoły, a pozostałe na terenie miasta. Były to: Centrum Handlowe „Stara Mleczarnia”, Hotel Europa, Poczta Polska, Kantor, Szkoła nauki jazdy „Szadkowski”, MDK, Centrum Handlowe „Baszta” i ES Bank Bank Spółdzielczy. W każdym punkcie na uczestników zabawy czekały inne zadania. Podczas gdy drużyny zmagały się z zadaniami gry miejskiej, dla pozostałych gimnazjalistów zorganizowano warsztaty nt. „Jeden dzień z życia spedytora”. Po zaliczeniu wszystkich punktów gry młodzież wróciła do szkoły, gdzie czekał na nich ciepły poczęstunek.
II część konferencji to wykład uczennicy z klasy logistycznej, która przybliżyła młodszym kolegom, co interesującego jest w dziedzinie logistyki i gdzie po tym kierunku można znaleźć pracę.
Następnie o rozwiązaniach logistycznych w centrum Dystrybucji JYSK opowiedział Pan Emil Krakowski.
Na zakończenie dyrekcja szkoły i fundatorzy nagrodzili młodzież biorącą udział w konkursach towarzyszących tegorocznej konferencji. Wyłoniono laureatów.
Nasi uczniowie zajęli II miejsce
BRAWO!
Informacje o projekcie „Kotwice Kariery”
realizowanym w
Zespole Szkolno – Gimnazjalnym nr 7 w Radomsku
w roku szkolnym 2014 / 2015
Projekt był realizowany w ramach umowy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji – Instytucją Pośredniczącą II Stopnia dla III Priorytetu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Projekt KOTWICE KARIERY to zbiór działań skierowanych do doradców zawodowych i uczniów zdolnych, których głównym celem jest przygotowanie uzdolnionej młodzieży gimnazjalnej do świadomego podejmowania decyzji dotyczących jej przyszłej kariery edukacyjnej i zawodowej.
Wyróżniono osiem kotwic kariery:
- Profesjonalizm
- Przywództwo
- Autonomia i niezależność
- Bezpieczeństwo i stabilizacja
- Kreatywność i przedsiębiorczość
- Usługi i poświęcenie dla innych (idealizm)
- Wyzwanie
- Styl życia
Kluczowymi czynnikami, które warunkują realizację potencjału jednostki podczas dalszej edukacji i życia zawodowego, są:
- zdolności analityczne
- zdolności twórcze
- zainteresowania
- poczucie autonomii
Ludzie, którzy mają ukształtowane kotwice kariery, poszukują takiej pracy, która odpowiadałaby ich potrzebom, zdolnościom oraz wartościom i w której odczuwaliby, iż rzeczywiście mogą być sobą. To dopasowanie między wyznawanymi wartościami a miejscem pracy jest kluczem do czerpania satysfakcji z własnej działalności zawodowej.
W ramach projektu zespół ekspertów opracował kompleksowe narzędzia do diagnozowania predyspozycji zawodowych uczniów zdolnych. Narzędzia wdrożono w 80 gimnazjach na terenie 10 województw wśród 960 uczniów.
W naszej szkole w realizacji projektu wzięło udział 21 uczniów gimnazjum. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy osiągali dobre wyniki w nauce oraz wykazywali pozaszkolne zainteresowania. Pozyskana w tym zakresie wiedza ułatwiła uczniom wybór dalszej ścieżki kształcenia.
Doradca zawodowy Z.S.G. 7
Elżbieta Kozłowska
Warsztaty dla gimnazjalistów 2015
W dniu 5 listopada 2015 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobryszycach odbyły się warsztaty kulinarne dla młodzieży z klas III naszego gimnazjum.
Warsztaty miały na celu:
- zapoznać uczniów naszego gimnazjum ze szkołą w Dobryszycach
- poszerzyć wiedzę uczniów na temat żywienia i zdrowego żywienia
- wzbogacić młodzież o nowe umiejętności z zakresu podejmowania gości, składania serwetek, przeznaczenia naczyń stosowanych na co dzień i specjalnych
- nabycie umiejętności samodzielnego przygotowywania prostych posiłków.
Po obejrzeniu szkoły zostaliśmy zaproszeni na wykład teoretyczny dotyczący zachowania się przy stole oraz rozpoznawania przeznaczenia i ułożenia naczyń specjalnych.
21 lutego 2014 roku 42 uczniów naszej szkoły wzięło udział w warsztatach organizowanych przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobryszycach.
Tematyka warsztatów była bardzo ciekawa i różnorodna:
- "Stół pięknie nakryty" - technik żywienia i usług gastronomicznych
- "Zrób to sam" - technik mechanizacji
- "Zwierzęta - towarzysze życia człowieka" - technik weterynarii
- "Architekt krajobrazu" - technik architektury krajobrazu
Warsztaty pozwoliły uczniom przekonać się czy zawód mechanika, architekta lub weterynarza jest dla nich.
18 lutego 2014r. w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku odbyła się
V Konferencja Logistyczna ph.
"Transport, ekologistyka i rozwój regionalny”
Na spotkaniu pojawili się przedstawiciele firm zajmujących się logistyką oraz przedstawiciel Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu.
W pierwszej części konferencji zgromadzeni uczniowie i zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać kilku ciekawych prelekcji. Pierwszą z nich, dotyczącą korzyści z odzysku i ponownego przetworzenia puszek aluminiowych po napojach, wygłosił Jacek Wodzisławski - Prezes Zarządu Fundacji Recal. O rosnącym znaczeniu transportu intermodalnego opowiedział Marcin Straszak - spedytor w Loconi Intermodal. Trzecim prelegentem był Grzegorz Krygier Naczelnik Działu Logistyki PKP Cargo, który mówił o specyfice transportu kolejowego.
W trakcie drugiej części konferencji obyły się warsztaty dla gimnazjalistów. Uczniowie z ośmiu gimnazjów z terenu powiatu radomszczańskiego zmierzyli się z zadaniem z zakresu formowania jednostek ładunkowych, przygotowanym przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu. Każda z drużyn otrzymała makiety naczep, towarów oraz palet wykonane przez uczniów "Drzewniaka" w skali 1:10. Zadaniem gimnazjalistów było skompletowanie, opakowanie i zaplanowanie ich ułożenia podczas transportu do klienta. W tym konkursie nasi uczniowie zajęli I miejsce.
W skład zwycięskiej drużyny wchodzili:
- Mineczka Patrycja
- Ciupa Wiktor
- Kępiński Filip
- Morawiec Sandra
- Trajdos Nina
- Żebrowski Kacper
- Kipigroch Bartosz
- Ciesielski Radosław
- Zuterek Kacper
Wsparcia udzielała Pani Elżbieta Kozłowska - doradca zawodowy ZSG 7
Broszura dla rodziców

