PSP 7 RADOMSKO

Wąsy Marszałka Piłsudskiego

5 grudnia 2017 r. z okazji obchodów 150 rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego, Ci '"mali" i Ci "duzi" chłopcy włączyli się w akcję: Wąsy Marszałka. Dla poparcia tej idei, od rana po szkole "panowie" dumnie chodzili z wąsami.

Słynne wąsy Piłsudskiego:
Czy Wy wiecie, czy nie wiecie…

Że wybicie przez carskich żołnierzy zębów Józefowi Piłsudskiemu nieoczekiwanie stało się przyczyną narodzin jednego z jego symboli – gęstych wąsów – które nosił, by zatuszować braki w uzębieniu.
O ile podczas wojny, w okopach, kwestia zarostu na pewno nie była priorytetem, o tyle po wojnie, kiedy Piłsudski piastował ważne funkcje państwowe – Naczelnika Państwa czy Marszałka Polski – musiał bardziej dbać o swój wizerunek i świadomie go kształtować. Jednak w tej kwestii cechowała go wyjątkowa konsekwencja – najlepiej czuł się w szarym strzeleckim mundurze i właśnie z wąsem. Mimo, że zarówno w latach 20., jak i 30. duże sumiaste wąsy były zdecydowanie passé, Marszałek nosił je do końca życia. I do dziś Polacy pytani o to, co kojarzy im się z Piłsudskim, na pierwszym miejscu wymieniają Kasztankę, a zaraz za nią właśnie marszałkowskie wąsy.

Dziękujemy za włączenie się w akcję.
p. A. Prudło, p. K. Wolska

Pokaż galerię zdjęć

2017-12-06 22:00:47        dodał(a): mariola        Autor: p. K. Wolska