PSP 7 RADOMSKO

Projekt "Zdrowa Ja" w PSP 7

Od dwóch tygodni grupa 15-letnich uczennic naszej szkoły nosi specjalne opaski monitorujące ich aktywność fizyczną. Dziewczyny właściwie nie zdejmują opasek, mają je podczas snu, kąpieli, lekcji... a swoją aktywność mogą obserwować za pomocą specjalnej aplikacji na telefon. Biorą także udział ankietach i spotkaniach dotyczących zdrowego trybu życia. Wszystko to za sprawą projektu "Zdrowa Ja" realizowanego przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie na zlecenie Ministerstwa Zdrowia. 

PSP 7 jest jedyną szkołą w Radomsku zakwalifikowaną do projektu i jedną z niewielu w województwie łódzkim. W sumie całej Polsce badania prowadzone są w 48 szkołach. 

Projekt o nazwie "Ocena skuteczności interwencyjno-profilaktycznego programu poprawy zachowań zdrowotnych 15-letnich dziewcząt z wykorzystaniem techniki telemonitoringu", który realizowany będzie do grudnia 2018 roku, ma się przyczynić do wzrostu zainteresowania dziewcząt zdrowiem swoim i otoczenia, a także bieżącej poprawy ich aktywności fizycznej. 

To pierwszy taki innowacyjny projekt w naszym kraju. Badania aktywności prowadzone będą w czterech sesjach po 2 tygodnie, w tym czasie dziewczyny mają mierzony m. in. puls, liczbę kroków, godziny snu. Poza tym monitorowana jest ich waga, wysokość, obwód talii i ciśnienie krwi. Do badań wybrano 15-letnie dziewczyny, bo właśnie w tej grupie notuje się największy spadek aktywności fizycznej. Rzeczywiście w tym czasie nauki jest więcej, młodzież więcej siedzi też przed komputerem i ze smartfonem w ręce. 

Jeśli dziewczyny będą sumiennie nosiły opaski, po zakończeniu projektu w nagrodę otrzymają je na własność. Uczestniczkom projektu na razie bardzo podobają się jego założenia. 

Pokaż galerię zdjęć

2017-12-21 22:33:56        dodał(a): mariola        Autor: p. Ł. Stępień